Wrocław 10.10.2020

Fortum Clean Energy Hackathon
join the change

Hackathon

Fortum electric plant

Fortum Clean Energy Hackathon

Fortum jest wiodącą firmą zajmującą się czystą energią, która zapewnia swoim klientom rozwiązania z zakresu elektryczności, ciepła i chłodu. Rozwijamy technologie mające na celu zwiększać wydajność energetyczną i zapewniać lepsze wykorzystanie surowców naturalnych. Chcemy zachęcić naszych klientów i społeczeństwo do przyłączenia się do zmiany na rzecz czystszego świata.

Jako dystrybutor energii i ciepła jesteśmy w stanie wykorzystać nasze zasoby i skupić się na zmniejszeniu ich wpływu na środowisko - dlatego 96% naszej produkcji energii elektrycznej w Europie jest wolne od CO2. Nadal jednak istnieje wiele możliwości ograniczenia strat energii na etapach postprodukcyjnych.

Fortum electric cars

Wyzwanie

Wchodząc w coraz bardziej cyfrowy świat, chcemy mieć pewność, że rosnący wpływ technologii będzie miał na celu poprawę naszego życia i zapewnienie nam sposobów informowania klientów o tym, co mogą zrobić dla naszego środowiska.

Szukamy rozwiązań w zakresie inteligentnego zarządzania energią, które są ściśle powiązane z cyfryzacją i automatyzacją. Podejmiesz wyzwanie przetwarzania różnorodnego zestawu danych w celu zapewnienia czystości zużycie energii i ograniczenia jej strat?

Zestawy danych

Nasze bazy danych zawierają informacje z takich źródeł, jak: *

For thermal power plants
elektrociepłownie, sieć ciepłownicza, kanały dystrybucji energii
Solutions for sustainable cities
stacje pogodowe, pomiary geograficzne
Housing association electricity
dane o efektywności cieplnej budynków, zapotrzebowaniu i zużyciu energii
Recycling and waste services
zakłady recyklingu, punkty dostawy i zamówienia odpadów
IT systems
inteligentne urządzenia zlokalizowane w mieście i budynkach mieszkalnych
Vehicle charging
punkty ładowania samochodów elektrycznych

* Nie wszystkie z tych danych możemy publicznie ujawnić, ale nie powinno to ograniczać Twojej innowacyjności. Jeśli chciałbyś zbudować swoje rozwiązanie na określonym zestawie danych, skontaktuj się z nami, a my postaramy się zbadać możliwości.

Earth globe

Podejmiesz się wyzwania? Zapraszamy!

Zasady uczestnictwa

  • Do udziału w Fortum Clean Energy Hackathon zapraszamy zespoły (3-5 osób).
  • Liczba miejsc jest ograniczona - nie zwlekaj i zbierz swój zespół już dziś.
  • Dołącz do wydarzenia na Facebooku lub zostaw nam swój e-mail, aby być na bieżąco.

Nagrody

Fortum as an investment
10 000 PLN

Łączna pula nagród

Meeting demand
Welcome pack

Dla każdego z uczestników hackathonu przygotowaliśmy welcome pack z praktycznymi podarunkami

Vacancies
Inkubacja

Możliwość pracy z ekspertami Fortum i inkubacji Twojego pomysłu w ramach naszego programu badawczego

Inspiracje

Aby znaleźć rozwiązanie, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania, zapoznaj się z poniższymi przykładami projektów z innych naszych hackatonów i warsztatów innowacyjności lub zapoznaj się z fazami metodologii Design Thinking. Możesz także znaleźć inspiracje w start-upach rynku energetycznego

  • Jak możemy opracować nowe produkty usługowe w oparciu o podane zasoby?
  • Jak nowe systemy wpłyną na komfort, nastrój i produktywność człowieka?
  • Co tak naprawdę czyni budynek inteligentnym? Jak śledzisz efektywność swojego biura lub zużycie energii w domu, aby poprawić wpływ na środowisko?
  • Jak budować nowe rozwiązania, które poprawiają codzienne życie i umożliwiają bezproblemową współpracę z technologią, bez narażania prywatności użytkownika?
  • Jakie inne dane mogłyby zostać wykorzystane w celu zapewnienia klientom dodatkowych usług?

Zachęcamy również do lektury artykułów dotyczących wrocławskich i globalnych problemów związanych ze środowiskiem i wykorzystaniem czystej energii. Świetnym źródłem będzie strona Wrocław tu żyję, tu oddycham, z której wybraliśmy kilka krótkich artykułów, które mogą Cię zainteresować:

Przykłady projektów z innych inicjatyw

Pakiet solarny

Stworzenie usługi pakietu solarnego dostosowanej do danych własnego zużycia klienta i składający się ze wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o zakupie. Założenie jest takie, że klient nie musi nic wiedzieć o pakietach solarnych. Produktem końcowym byłoby oprogramowanie, które oblicza odpowiedni rozmiar pakietu solarnego, oszczędności i stopień samowystarczalności dla klienta. Adres klienta to jedyne, co jest potrzebne do określania pakietu.

Śledzenie pojemników z odpadami

Programiści we Wrocławiu opracowują system, dzięki któremu pojemniki z odpadami będzie można śledzić jak paczki pocztowe - platforma odpowiedzialna jest za monitorowanie przepływu odpadów i zamówień na nie, a jej częścią rozwijaną we Wrocławiu jest aplikacja, która usprawni proces przyjmowania odpadów od dostawców w stacji utylizacji.

Projekty z Hackathonu w Gdańsku

Na naszym Hackathonie w Gdańsku wypracowano wiele pomysłów, m.in.:

- aplikację pozwalającą urzędom miast zbierać opinie o planowanym projekcie z dowolnego źródła w sieci, sprawdzać ich nacechowanie emocjonalne i zbierać w ten sposób dane na temat opinii mieszkańców dotyczące projektu

- system, który pozwala na „inteligentne pobieranie” informacji na temat składowania i transportu odpadów z miasta - w tym, pozwala na regularny odbiór odpadów, co zapobiega on m.in. przepełnieniu pojemników oraz pozwala zoptymalizować trasy śmieciarek.

Aktualna mapa wyłączeń

Aplikacja udostępniająca aktualną mapę wyłączeń w dostawie mediów w mieście wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami pokazującymi poziom zanieczyszczeń, pogodę itp.

REGULAMIN

Konkurs został rozstrzygnięty. Regulamin dostępny jest TUTAJ.