komunikat prasowy

Uczniowie częstochowskich gimnazjów pogłębią wiedzę o czystej energii

19 Kwiecień 2011, 00:00

Gra energetyczna to część specjalnego programu edukacyjnego zwanego w Szwecji Energy Snackis, a w Finlandii Energy Compass. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy na temat energii
i ekologii. Podczas rozgrywki, jej uczestnicy muszą wykazać się wiedzą i kreatywnością dotyczącą zarówno powstawania czystej energii, jak i efektywnego jej wykorzystywania.
Gra, która trwa średnio 40 minut, w prosty sposób skłania jej uczestników do znajdowania odpowiedzi i rozwiązań dotyczących podstawowych problemów i wyzwań energetycznych. Jej główne założenia podobne są do występujących w popularnych zespołowych grach planszowych. Gra energetyczna Fortum odniosła już duży sukces wśród młodzieży szkolnej w krajach nordyckich. Nie jest ona nastawiona na rywalizację, lecz wspólne szukanie rozwiązań, co powinno motywować biorących w niej udział uczniów do coraz większej aktywności i kreatywności. Moderatorem gry, w trzech pierwszych szkołach objętych projektem, który na bieżąco będzie udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania z nią związane, jest znany ekolog – podróżnik, Dominik Dobrowolski.
"Energia, jej pochodzenie i wykorzystanie, to kluczowe zagadnienia dzisiejszego świata. Bez ich zrozumienia nie będziemy w stanie skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym, nie będziemy w stanie skutecznie chronić otaczającego nas środowiska. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy "energetycznej” na każdym poziomie nauczania. Doskonałym dydaktycznym materiałem jest opracowana przez ekspertów Fortum gra energetyczna, dzięki której szkolna młodzież w ciekawy oraz interaktywny sposób poznaje te zagadnienia" – mówi Dominik Dobrowolski.
Duży rozgłos zyskała jego ubiegłoroczna wyprawa rowerowa wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Podczas niej Dobrowolski miał okazję m. in. zwiedzić należącą do koncernu Fortum elektrociepłownię Hogdalen w Sztokholmie, która - jako paliwa - wykorzystuje wszystkie odpady komunalne szwedzkiej stolicy.
"Główne przesłanie Fortum brzmi: "Nasza energia poprawia jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń", a gra energetyczna jest jednym ze sposobów, aby je realizować. Sama rozgrywka jest ciekawa i wymaga zaangażowania od młodych ludzi". – mówi Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.
19 kwietnia Dominik Dobrowolski poprowadzi grę także z uczniami pierwszej klasy częstochowskiego gimnazjum numer 5, a 20 kwietnia – z klasami trzecimi gimnazjum numer 15. Wcześniej – 18 kwietnia - w grze wzięła udział młodzież z gimnazjum numer 18.
Fortum chce w przyszłości zapoznać też z grą uczniów szkół ponadpodstawowych z Bytomia, Zabrza i Wrocławia.

Więcej informacji udzieli:
Roman Jamiołkowski, Rzecznik Prasowy, tel. +48 662 183 746