komunikat prasowy

Zabrzańska elektrociepłownia Fortum przyciąga pasjonatów architektury przemysłowej.

19 Wrzesień 2011, 00:00

Śląskie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa to inicjatywa edukacyjno-społeczna realizowana pod auspicjami Rady Europejskiej, która ma na celu promocję unikalnych obiektów architektonicznych - szczególnie tych, do których dotychczas dostęp był ograniczony. Licząca 115 lat elektrociepłownia w Zabrzu to ciekawy obiekt architektury przemysłowej w regionie Górnego Śląska, który istotnie wpłynął na rozwój Zabrza i okolic. Dzięki wspólnej inicjatywie Fortum oraz Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki (wyspecjalizowanej jednostki działającej w strukturach Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu), w dniu 17 września br. zabytkowa elektrociepłownia otworzyła swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych.
Podczas wycieczki zwiedzający mieli okazję zobaczyć m.in. kompleks hal kotłowni, neoklasycystyczny budynek hali maszyn, nastawnię, młyny węglowe bębnowo-kulowe, kotły pyłowe, a także dawne, stylowe pomieszczenia, w których odbywały się posiedzenia zarządu elektrowni. Goście zwiedzili zabytkowe części elektrowni oraz przyjrzeli się obecnej działalności zakładu – szczególnie procesowi produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.
"Liczba chętnych, która chciała zwiedzić nasz zakład w Zabrzu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Ze względu na ograniczenia względami BHP – wizytująca grupa może liczyć maksymalnie 17 osób - lista gości na 17 września szybko się zapełniła. Wychodząc naprzeciw zapytaniom o kolejne edycje dni otwartych w Elektrowni Zabrze Fortum S.A., z przyjemnością informujemy, że z pewnością odbędą się kolejne wycieczki o podobnym charakterze." – informuje Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy, Fortum Power and Heat Polska.