komunikat prasowy

Grzejąca ławka prezentem Fortum dla Częstochowy

20 Grudzień 2011, 00:00

Przekazanie przez Fortum grzejącej ławki mieszkańcom Częstochowy jest kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy koncernu, podczas której grzejące ławki pojawiły się na ulicach Wrocławia. "Ławki, które podarowaliśmy miastu zostały przyjęte przez wrocławian z dużym entuzjazmem. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować naszą akcję w innych miastach, zarówno w Polsce jak i w Szwecji, Finlandii oraz Rosji, gdzie prowadzimy swoja działalność. W Polsce, oprócz Częstochowy, grzejące ławki staną jeszcze na ulicach Zabrza i Bytomia" – mówi Izabela Van den Bossche z komunikacji korporacyjnej Fortum.
Podobnie jak w przypadku zeszłorocznego projektu, szczególny nacisk przy projektowaniu ławek położony został na aspekt ekologiczny i efektywność energetyczną. Ławki Fortum zostały wykonane z aluminium podlegającego w 100 proc. recyklingowi oraz wyposażone w ciepłe oświetlenie LED-owe, stanowiące źródło światła o niskim poborze energii. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, pobór energii będzie wynosił jedynie 800 W, czyli trzy razy mniej niż zużywa przeciętne żelazko. Dodatkowo we wnętrzu ławki zamontowane są sterowniki, które w zależności od temperatury powietrza i pory dnia, kontrolują funkcję ogrzewania i tym samym optymalizują pobór energii. W tegorocznym projekcie, twórcy ławki, rodzeństwo- Katarzyna i Wojciech Sokołowscy ze śląskiej firmy Sokka, nieznacznie zmienili wygląd oraz udoskonalili funkcję grzewczą. Wygładzona została również struktura ławki, dzięki której łatwiej będzie można utrzymać ją w czystości. Temperaturę ławki będzie można ustawić na poziomie nawet 20 stopni C.
Grzejąca Ławka Fortum, to kolejna inicjatywa fińskiego koncernu na terenie Częstochowy, mająca na celu budowanie relacji ze społecznością lokalną. Dotychczas Fortum przeprowadziło kampanię edukacyjną na temat efektywnego gospodarowania ciepłem i energią elektryczną w gospodarstwach domowych poprzez promowanie "10 złotych zasad Fortum". Firma jest także zaangażowana w działalność promującą zrównoważony transport. W zeszłym roku przekazała częstochowskiej Straży Miejskiej zeroemisyjne samochody elektryczne i-MiEV, a podczas tegorocznych obchodów "Dni Zrównoważonego Transportu" - stojaki rowerowe. Ponadto, co roku Fortum organizuje "Dni Otwarte w elektrociepłowni Fortum w Częstochowie", które mają na celu pokazanie, jak funkcjonuje najnowocześniejsza elektrociepłownia w tej części Europy.