komunikat prasowy

Fortum otwiera elektrociepłownię w Niaganiu na Syberii

24 Wrzesień 2013, 00:00

Fortum otworzyło dziś w Rosji nową elektrociepłownię, Niagań GRES, której docelowa moc wyniesie 1250 MW. Jest to największa wybudowana od podstaw elektrociepłownia w Rosji od 23 lat. Pierwszy blok pracuje od marca bieżącego roku, a kolejne dwa mają zostać oddane do użytku odpowiednio do końca 2013 i 2014 roku. Elektrociepłownia będzie opalana gazem.

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej ma osiągnąć poziom 9,8 TWh, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 3,1 mln rosyjskich gospodarstw domowych.

Elektrociepłownia w Niaganiu to najważniejszy element naszego programu inwestycyjnego w Rosji. Fortum zainteresowane jest długoterminową obecnością w tym kraju, a rosyjski rynek energetyczny odgrywa istotną rolę w naszej strategii.” – mówi Markus Rauramo, CFO Fortum.

Niagań GRES składać się będzie z trzech bloków gazowo-parowych. Niagań 1, o mocy ponad 420 MW, pracuje od marca bieżącego roku i należy do bloków o najwyższej efektywności energetycznej w Rosji. Niagań 2, który jest w fazie testów, ma zostać uruchomiony do końca 2013 roku, a Niagań 3 - do końca 2014 roku.

Wraz z uruchomieniem bloku Niagań 1 osiągnęliśmy półmetek naszego programu inwestycyjnego w Rosji, który podwoi nasz potencjał produkcyjny energii elektrycznej w tym kraju. Elektrociepłownia Fortum GRES będzie jednym z najbardziej efektywnych energetycznie zakładów w regionie.” – mówi Aleksander Czuwajew, wiceprezes Fortum Corporation, szef rosyjskiego Fortum.

Program inwestycyjny Fortum w Rosji, o wartości 2,5 mld euro, zakłada uruchomienie 8 bloków gazowych, z których 4 już oddano do użytku . Budowa wszystkich bloków ma zostać ukończona do końca 2014 roku.

W oficjalnym otwarciu elektrociepłowni Niagań GRES uczestniczyli premier Finlandii Sauli Niinistö oraz prezydent Rosji Władimir Putin.

Fortum w Rosji jest właścicielem 9 bloków energetycznych i zatrudnia około 4,3 tys. pracowników. Dodatkowo firma posiada ponad 25 procent udziałów w holdingu TGC-1. Rosja to czwarty rynek na świecie pod względem popytu na energię elektryczną i ma potencjał do dalszego wzrostu.

  

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com