komunikat prasowy

Unikatowy zakład produkcji biooleju Fortum już działa

29 Listopad 2013, 00:00

Bioolej powstaje z pozostałości leśnych – drewna z pierwszych zrębin oraz biomasy pochodzenia leśnego, będącej produktem ubocznym z przemysłu drzewnego. Materiał jest pozyskiwany lokalnie z regionu miasta Joensuu. Produkcja biooleju sprawi, że ilość drewna wykorzystywanego przez Fortum w celu wytwarzania energii w Joensuu wzrośnie z 300.000 do 450.000 metrówsześciennychrocznie. Uruchomienie zakładu produkującego bioolej stworzyło około 60-70 nowych miejsc pracy w regionie. Stanowiska te powstały przy pozyskiwaniu surowca, w zakładzie produkcyjnym oraz w obszarze logistyki.

Bioolej Fortum może być wykorzystywany w ciepłowniach oraz przy produkcji pary przemysłowej jako substytut dla ciężkiego i lekkiego oleju opałowego. W przyszłości bioolej może być także używany jako surowiec w przemyśle biochemicznym oraz jako paliwo w transporcie. Roczna produkcja biooleju w zakładzie w Joensuu, która ma wynieść około 50.000 ton, jest w stanie zaspokoić potrzeby ciepłownicze ponad 10.000 gospodarstw domowych.

Jestem bardzo zadowolony, że nasz długo planowany projekt pirolizy został zrealizowany. Użycie biooleju ma znaczący, pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ produkcja energii przy jego pomocy redukuje emisję dwutlenku węgla o ponad 90% w porównaniu z paliwami kopalnymi. Inwestycja w Joensuu jest dowodem na realizację strategii Fortum zakładającej rozwój produkcji energii wolnej od dwutlenku węgla.” – mówi Markus Rauramo, CFO Fortum.

Zakład produkcji biooleju w Joensuu bazuje na technologii tak zwanej szybkiej pirolizy, w której drewniana biomasa jest gwałtownie podgrzewana w warunkach beztlenowych, a następnie rozkłada się i tworzy gazy, które są kondensowane w olej. W zakład produkcji biooleju oraz prace dostosowawcze w elektrociepłowni Fortum zainwestowało około 30 mln euro. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z rządowych środków inwestycyjnych w kwocie około 8 mln euro. Rozwój nowej technologii został wypracowany w efekcie współpracy pomiędzy Fortum, Metso, UPM oraz VTT Technical Research Centre of Finland. Badania są częścią programu TEKES Biorefine.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com