komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy we Wrocławiu: 5,3 mln GJ ciepła i niemal 12 mln zł inwestycji

24 Kwiecień 2014, 00:00

Od października 2013 roku do marca 2014 roku Fortum dostarczyło wrocławianom około 5,3 mln GJ ciepła. To o 0,9 mln GJ (15%) mniej niż wynosi średnia za poprzednie trzy sezony. Przyczyną jest cieplejsza zima. Średnia temperatura w poprzednich sezonach grzewczych wynosiła 2,4°C, a w ostatnim aż 5,8°C. Najwięcej ciepła, bo ponad 63,3 tys. GJ, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu dostarczył 25 stycznia 2014 roku, kiedy średnia temperatura dobowa wyniosła -10,6oC.

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wyniosła na koniec 2013 roku ponad 500 kilometrów, co czyni ją najdłuższą siecią Fortum w Polsce. Dodatkowo, jest to jedna z najnowocześniejszych tego rodzaju instalacji w naszym kraju, gdyż w ponad 50 proc. składa się z rur preizolowanych, wyposażonych w systemy wykrywania wilgoci, które pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności. Wrocławska sieć pozytywnie wyróżnia się na tym tle spośród innych miejskich sieci ciepłowniczych w Polsce, które składają z rur preizolowanych średnio w 30 proc. Mimo to, Fortum stale ją modernizuje, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczną dystrybucję ciepła. W 2013 roku przebudowano prawie 2,8 km długości sieci, między innymi w rejonach ulic Poleskiej i Inflanckiej, a także Grabiszyńskiej i Bzowej. Jest ona także sukcesywnie rozbudowywana.

– W roku 2013 zbudowaliśmy prawie 5 km nowych przyłączy za kwotę ponad 7,5 mln zł. Objęły one między innymi obiekty na terenie wrocławskiego ZOO, takie jak afrykarium czy oceanarium, rozbudowany obiekt Teatru Muzycznego Capitol, a także obiekt Komendy Wojewódzkiej Policji. Podpisaliśmy również umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 79 nowymi klientami na łączną moc ponad 49 MW. Wśród nich znalazło się 28 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece – mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

Przyłączenia realizowane przez Fortum pozwalają na redukcję poziomu tzw. „niskiej emisji”, a w efekcie gwarantują korzyści dla środowiska naturalnego. Dla małych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000kg/rok, pyłu – 2500 kg/rok,  tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

W bieżącym roku we Wrocławiu firma chce zainwestować łącznie blisko 26 mln zł. Na tę kwotę złożą się wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości 14,2 mln zł oraz inwestycje w nowe podłączenia warte 11,7 mln zł.

Na 2014 rok zaplanowaliśmy prace modernizacyjne między innymi przy ulicy Kłodnickiej, a także w rejonie ulic Zaporoskiej, Skwierzyńskiej i Stysia. Dodatkowo w lutym rozpoczęliśmy kompleksowy proces modernizacji węzłów cieplnych. W jego ramach będziemy stopniowo wymieniać ich oprzyrządowanie na osprzęt najnowszej generacji. Prace obejmą również montaż urządzeń do automatycznego uzupełniania ubytków wody w instalacji wewnętrznej. Chcemy też przeprowadzić pilotażowy program, który w przyszłości pozwoli na rozwój usług takich jak np. zdalna kontrola temperatury wody czy poboru ciepła w czasie rzeczywistym   mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum.

W bieżącym roku Fortum rozpocznie prace związane z budową sieci w kierunku osiedla Nowe Żerniki. Ponadto firma planuje podłączyć kolejny obiekt Szpitala Klinicznego przy ulicy Weigla, duże budynki mieszkalne przy ulicy Sikorskiego i biurowe przy ulicy Ziębickiej.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746
jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com