komunikat prasowy

Automatyka pogodowa Fortum - ciepło i komfort dla 40 tys. mieszkańców Płocka

25 Wrzesień 2014, 00:00

Automatyka pogodowa to zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła, tak by było ono dostarczane do mieszkań zawsze, gdy jest potrzebne. W Płocku korzystają z niej już na przykład Płocka Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa czy Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dzięki automatyce pogodowej ich zarządcy mogą sami określić przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie jest samoistnie uruchamiane bądź wstrzymywane.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że już połowa węzłów cieplnych Fortum w Płocku dostarcza mieszkańcom ciepło w systemie automatyki całorocznej. Jest to nowoczesne, bezpieczne i bezobsługowe rozwiązanie, które powoduje, że pojęcie sezonu grzewczego w dotychczasowym rozumieniu przestaje obowiązywać – mówi Rafał Ciesielski,  kierownik sieci ciepłowniczej Fortum.

Zasada działania automatyki pogodowej jest prosta w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system odcina dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane. Dzięki temu mieszkania nie są nadmiernie wychładzane ani przegrzewane. Wszystko działa automatycznie, poprzez zapewnienie ciągłej regulacji temperatury wody zasilającej grzejniki.

– Zdecydowaliśmy się na skorzystanie z funkcji automatyki całorocznej, ponieważ zapewnia ona ciepło w mieszkaniach zawsze wtedy, gdy jest potrzebne, bez względu na porę roku. Jest to szczególnie ważne w okresach przejściowych w chłodne wiosenne, czy jesienne dni. Wprowadzając to rozwiązanie wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców  – mówi Jan Rączkowski, Prezes Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Uruchomienie automatyki pogodowej jest bezpłatne, a opłaty naliczane są jedynie za faktycznie dostarczone i wykorzystane ciepło. Dodatkowo eliminowane są koszty związane z dogrzewaniem mieszkań piecykami gazowymi lub elektrycznymi w chłodniejsze dni. Rezygnacja z alternatywnych źródeł ciepła przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

– To rozwiązanie nie tylko zapewnia komfort cieplny naszych klientów, ale zasadniczo poprawia ich komfort życia - nie musimy pamiętać, że należy zgłosić potrzebę ogrzewania naszego mieszkania. Dzięki automatyce, pogoda nie powinna nas zaskoczyć chłodem w naszym domu – dodaje Jacek Uhryn, Manager ds. Rozwoju Rynku w Polsce, Fortum.

Automatyka pogodowa dostępna jest dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, w których właścicielem węzła cieplnego jest firma Fortum (grupa taryfowa B). Osoby zainteresowane jej uruchomieniem mogą zgłaszać się do płockiej siedziby spółki przy ul. Harc. A. Gradowskiego 3A, bądź - w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych - do zarządców lub administratorów obiektów. Fortum zapewni uruchomienie automatyki pogodowej niezwłocznie po otrzymaniu pisemnego wniosku w tej sprawie.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com