komunikat prasowy

Fortum rozpoczyna budowę nowego kotła w Elektrociepłowni Zabrze

17 Grudzień 2014, 00:00

Dotychczas w ramach trwającej od sierpnia 2014 roku inwestycji Fortum zdemontowało kocioł typu WP-120, aby przygotować miejsce pod budowę nowej instalacji. Kolejny etap projektu inwestycyjnego obejmuje konstrukcję nowego kotła wodnego typu WR-40, który będzie zasilany węglem, a także powstanie niezależnego komina oraz instalacji odpopielania i odsiarczania spalin. Ponadto Fortum zbuduje ekologiczną instalację odżużlania, która będzie dysponowała całkowicie zamkniętym zbiornikiem żużla. To przyjazne dla środowiska, nowatorskie rozwiązanie nie było jak dotychczas stosowane dla tego typu kotłów. Firma zmodernizuje też istniejący układ nawęglania i wody sieciowej.

– Zdecydowaliśmy się na budowę nowego kotła w Elektrociepłowni Zabrze ze względu na konieczność wyłączenia mocno wyeksploatowanych instalacji działających w zakładzie od początku lat 50. ubiegłego wieku. Stare kotły mają za sobą prawie 300 000 godzin pracy i ze względu na nowe regulacje dotyczące standardów emisyjnych muszą zostać wygaszone do końca przyszłego roku. Podjęta przez nas inwestycja ma na celu zapewnienie zabrzanom nowoczesnej i ekologicznej produkcji ciepła – mówi Adam Kampa, Manager ds. Rozwoju Elektrociepłowni Fortum.

Nowa instalacja zostanie zaprojektowana oraz wykonana zgodnie z rygorystycznymi regulacjami środowiskowymi i będzie spełniała normy emisji, które będą obowiązywały po 2015 roku. Ponadto, jak informuje Fortum, emisja pyłu oraz tlenków siarki z nowego kotła będzie znacznie niższa od określonych w prawie limitów. Dzięki temu po zastąpieniu wyłączonych urządzeń dla porównywalnej produkcji ciepła emisja pyłu spadnie o około 70 proc., z kolei emisja tlenków siarki i azotu obniży się o około 30 proc.

Od momentu nabycia Elektrociepłowni Zabrze na przełomie 2010 i 2011 roku Fortum dba o stałą poprawę efektywności wytwarzania oraz dostosowanie jej do aktualnych standardów ochrony środowiska. Działający od 1897 roku zakład, na początku jako elektrownia, a od 1969 roku – elektrociepłownia, jest najstarszym tego typu pracującym obiektem w Polsce. Stanowi cenny przykład architektury przemysłowej Górnego Śląska. Przez dekady pełnił istotną rolę w rozwoju miasta i całego regionu. Fortum co roku organizuje na jego terenie dni otwarte dla uczniów lokalnych szkół oraz mieszkańców miasta.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com