komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy w Częstochowie: 1,4 mln GJ ciepła i blisko 5,9 mln zł na inwestycje

17 Kwiecień 2015, 00:00

Od października 2014 roku do marca 2015 roku Fortum dostarczyło częstochowianom 1,4 mln GJ ciepła. To o około 11% (181 tys. GJ) mniej niż wynosi średnia za poprzednie trzy sezony. Przyczyną jest cieplejsza zima. Średnia temperatura w poprzednich sezonach grzewczych wynosiła 3,2°C, a w ostatnim 4,1°C. Najwięcej, bo aż ponad 15 tys. GJ ciepła, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie dostarczył 30 grudnia 2014 roku, kiedy średnia temperatura dobowa wyniosła –8,7oC.

Łączna długość sieci ciepłowniczej Fortum w Częstochowie wyniosła na koniec 2014 roku około 170 km. W 34 proc. składa się ona z nowoczesnych rur preizolowanych, które są wyposażone w systemy wykrywania wilgoci i pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

– Nieustannie modernizujemy i rozbudowujemy naszą sieć ciepłowniczą, aby zapewnić mieszkańcom niezawodne oraz bezpieczne dostawy ciepła w konkurencyjnej cenie. W 2014 roku przebudowaliśmy sieć między innymi w rejonie ulic Jagiellońskiej, Leśmiana, Lelewela, a także Górskiej i Stromej. Ponadto, zmodernizowaliśmy przyłącza do budynków Cepelii przy Alei Najświętszej Maryi Panny oraz hali sportowej LO im. Sienkiewicza przy Racławickiej. Zakończyliśmy również prace przyłączeniowe dworców PKP przy ulicach Pułaskiego i Wolności. Ponadto, podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 30 nowymi klientami, na łączną moc ponad 5 MW mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

W ubiegłym roku Fortum przeprowadziło także prace modernizacyjne w elektrociepłowni przy ulicy Rejtana na łączną kwotę 2,2 mln zł. Miały one na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej zakładu. W ramach prac zmodernizowano układ pomp sieciowych, a także instalacje detekcji i gaszenia pożaru.

– Pomimo, że nasza elektrociepłownia w Częstochowie należy do najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie Środkowo-Wschodniej, ciągle inwestujemy w jej rozwój. W bieżącym roku planujemy przeznaczyć na ten cel około 5 mln zł, a największym projektem będzie zabudowa absorpcyjnej pompy ciepła, wykorzystującej ciepło odpadowe z wewnętrznych układów chłodzenia mówi Dariusz Siemieniec, Manager CHP Częstochowa.

Plany Fortum na rok 2015 w Częstochowie zakładają również dalszą rozbudowę sieci ciepłowniczej. Przede wszystkim firma podłączy do sieci miejskiej rejon Starego Miasta w obszarze ulic Katedralnej, Krakowskiej i Strażackiej.

– Dzięki temu działaniu przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w mieście poprzez ograniczenie zjawiska tak zwanej „niskiej emisji”, powstającego w wyniku ogrzewania pomieszczeń przy pomocy indywidualnych pieców lub małych kotłowni węglowych – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. inwestycji Fortum.

Firma kontynuuje również projekt dostarczania częstochowianom ciepłej wody użytkowej. Dzięki tej usłudze woda na potrzeby użytku domowego jest podgrzewana w węźle ciepłowniczym, co eliminuje konieczność stosowania indywidualnych pieców gazowych w mieszkaniach. Przekłada się to na większy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com