komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy we Wrocławiu: 5,3 mln GJ ciepła i prawie 20 mln zł inwestycji

16 Kwiecień 2015, 00:00

Od października 2014 roku do marca 2015 roku Fortum dostarczyło wrocławianom około 5,3 mln GJ ciepła. To o 0,5 mln GJ (8%) mniej niż wynosi średnia za poprzednie trzy sezony. Przyczyną jest cieplejsza zima. Średnia temperatura w poprzednich sezonach grzewczych wynosiła 3,7°C, a w ostatnim aż 5,6°C. Najwięcej ciepła, bo około 50,8 tys. GJ, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu dostarczył 28 grudnia 2014 roku, kiedy średnia temperatura dobowa wyniosła -6,7oC.

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi ponad 500 kilometrów, co czyni ją najdłuższą siecią Fortum w Polsce. Dodatkowo, jest to jedna z najnowocześniejszych tego rodzaju instalacji w naszym kraju, gdyż w ponad 50 proc. składa się z rur preizolowanych, wyposażonych w systemy wykrywania wilgoci, które pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

– Jesteśmy zadowoleni ze stanu technicznego naszej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu jednak nieustannie ją modernizujemy i rozbudowujemy, aby zapewnić mieszkańcom niezawodne oraz bezpieczne dostawy ciepła. W 2014 roku rozbudowaliśmy sieć o około 6 kilometrów i podłączyliśmy do niej między innymi budynki przy ul. Skarbowców i Życzliwej, a także obiekty Wrocławskiego Parku Technologicznego przy ulicy Fabrycznej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego przy ulicy Grunwaldzkiej. Przyłączyliśmy też kolejne budynki Promenad Wrocławskich oraz obiekty biurowe przy placu Konstytucji 3-go Maja i ulicy Lotniczej. Ponadto, przebudowaliśmy sieć ciepłowniczą między innymi przy ulicy Kłodnickiej, a także w rejonie ulic Zaporoskiej, Skwierzyńskiej i Stysia  mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

W ubiegłym roku we Wrocławiu Fortum podpisało umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 75 nowymi klientami, na łączną moc blisko 56 MW. Wśród nich znalazło się 28 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł. Według ekspertów firmy dla indywidualnych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000 kg/rok, pyłu – 2 500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

W 2014 roku przejęliśmy od firmy zewnętrznej obsługę naszych węzłów cieplnych, co przełożyło się na poprawę jakości związanych z tym usług. Zainstalowaliśmy także układ automatycznego uzupełniania wody w instalacji wewnętrznej budynku w 407 wrocławskich węzłach cieplnych i wymieniliśmy 113 systemów automatyki pogodowej, które poprawiają komfort dostawy ciepła do klientów – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum.

W bieżącym roku we Wrocławiu firma chce zainwestować łącznie blisko 34,4 mln zł. Na tę kwotę złożą się między innymi wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości około 10 mln zł oraz inwestycje w rozwój sieci warte ponad 21 mln zł. Dotychczas w 2015 roku w ramach projektów inwestycyjnych we Wrocławiu Fortum poprowadziło sieć ciepłowniczą na Kępę Mieszczańską za pośrednictwem przewiertu kontrowanego pod Odrą, a także podłączyło do sieci budynek przy ulicy Oławskiej. Dalsze tegoroczne plany firmy na terenie miasta obejmują modernizację sieci ciepłowniczej między innymi przy ulicach Lelewela i Piłsudskiego, Karkonoskiej, Bobrzej, Komuny Paryskiej, Sudeckiej i Nowowiejskiej.

Wrocław dynamicznie się rozwija, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na ekologiczne ciepło. Dlatego w nadchodzących latach będziemy konsekwentnie rozbudowywać naszą sieć ciepłowniczą. Prowadzimy prace projektowe zakładające poprowadzenie sieci na obszar Jagodna, a jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace terenowe związane z budową sieci w kierunku osiedla Nowe Żerniki. Spodziewamy się, że w samym 2015 roku podpiszemy nowe umowy przyłączeniowe we Wrocławiu na ponad 50 MW, co odpowiada około 10 tysiącom mieszkań przyłączonych do sieci ciepłowniczej – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. inwestycji Fortum.

W 2015 roku Fortum planuje podłączenie do sieci ciepłowniczej między innymi nowego budynku Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ulicy Weigla, a także kolejnych obiektów Wrocławskiego Parku Technologicznego przy ulicy Duńskiej. Ponadto, firma będzie kontynuowała prace związane z przyłączaniem budynków w rejonie ulic Krzyckiej i Skarbowców.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com