komunikat prasowy

17 milionów euro na rozwój projektu Fortum związanego z pozyskiwaniem energii z fal

06 Maj 2015, 00:00

W ramach projektu CEFOW fińska technologia pozyskiwania energii z fal będzie rozwijana we współpracy z brytyjskimi i szwedzkimi ekspertami. Całkowita wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 24,5 mln euro, z czego 17 milionów będzie stanowił grant Unii Europejskiej. W programie Clean Energy From Ocean Waves, koordynowanym przez Fortum, biorą również udział firmy Wello Ltd, Mojo Maritime Ltd, Wave Hub Limited, Green Marine (UK) Ltd, a także Uniwersytety w Uppsali, Plymouth oraz Exeter.

– Energia z fal morskich może w przyszłości odegrać istotną rolę w budowie bezemisyjnej gospodarki, dlatego Fortum aktywnie uczestniczy w jej rozwoju. Spodziewamy się, że koordynowany przez nas projekt zwiększy nasz potencjał i umożliwi zdobycie nowych doświadczeń w tym obszarze. Wierzymy, że dzięki funduszom przyznanym przez Komisję Europejską, a także przy pomocy naszych doświadczonych partnerów możemy stworzyć dobre warunki do rozwoju technologii opracowanej przez firmę Wello, które pozwolą na jej komercyjne zastosowanie w przyszłości – mówi Heli Antila, Chief Technology Officer, Fortum. – Koordynowany przez nas projekt stanowi forpocztę wśród realizowanych na całym świecie programów pozyskiwania energii z fal – dodaje Heli Antila.

Fortum aktywnie uczestniczy w rozwoju technologii pozwalających na pozyskiwanie energii z fal morskich. Od 2007 roku firma przetestowała kilka rozwiązań w tym zakresie. Jednym z nich jest WaveRoller, oparty na technologii ruchomych paneli, opracowany przez fińską firmę AW-Energy’s, który został z sukcesem sprawdzony u brzegów Portugalii. We wrześniu 2013 r. Fortum rozpoczęło współpracę z firmami DCNS oraz AW-Energy przy budowie farmy demonstracyjnej o mocy 1,5 MW, zlokalizowanej we Francji u wybrzeży Bretanii. Technologią, która będzie w niej wykorzystywana jest właśnie WaveRoller.

W Szwecji Fortum we współpracy z Seabased AB prowadzi prace przy budowie największej na świecie farmy morskiej o łącznej mocy 10 MW w Sotenäs przy zachodnim wybrzeżu kraju. Jest to jeden z największych na świecie projektów demonstracyjnych związanych z produkcją energii z fal. Farma będzie składała się z boi energetycznych zakotwiczonych na dnie, a jej uruchomienie jest planowane w 2015 roku.

W lutym 2014 roku Fortum podpisało umowę na budowę testowej farmy morskiej u wybrzeży Kornwalii z firmą Wave-Hub, brytyjskim operatorem instalacji umożliwiających testowanie sprawności urządzeń generujących energię z fal morskich. Na mocy porozumienia Fortum zyskało możliwość instalacji pełnowymiarowych urządzeń pozyskujących energię z fal w warunkach oceanicznych.