komunikat prasowy

Fortum gotowe do rozpoczęcia sezonu zimowego w Częstochowie

12 Październik 2015, 00:00

W 2015 roku Fortum przeprowadziło w Częstochowie prace modernizacyjne, przyłączeniowe oraz przeglądy i konserwacje urządzeń ciepłowniczych warte łącznie 6,5 mln zł. W ramach tej kwoty na modernizację sieci ciepłowniczej przeznaczono 4,3 mln zł. Fortum przebudowało sieci ciepłownicze
przy ulicach: Żareckiej, Jagiellońskiej, Kasztanowej, Okólnej, Kościuszki, Czartoryskiego, Sowińskiego, Kosmicznej, Worcella i Kiedrzyńskiej. Zgodnie z planem w 2015 roku w Częstochowie firma prowadziła również prace nad dalszą rozbudową sieci ciepłowniczej, które pochłonęły prawie 2,2 mln zł. Fortum podłączyło do sieci miejskiej rejon Starego Miasta w obszarze ulic Katedralnej, Krakowskiej i Strażackiej.

– Okres między sezonami grzewczymi zawsze jest dla nas bardzo pracowity, ponieważ wykorzystujemy go do prowadzenia intensywnych prac modernizacyjnych i przyłączeniowych. Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu grzewczego, a mieszkańcy Częstochowy mogą być spokojni o dostawy ciepła w nadchodzących zimnych miesiącach – mówi Andrzej Żyła, kierownik ds. inwestycji Fortum.

Rok 2015 w Częstochowie był szczególny dla Fortum ze względu na piątą rocznicę uruchomienia nowoczesnej i przyjaznej dla środowiska elektrociepłowni. Przez 5 lat działania zakład wyprodukował łącznie ok. 2,5 TWh ciepła i 1,9 TWh energii elektrycznej, a dzięki ciągłym modernizacjom i zastosowaniu nowych rozwiązań wzrosły jego moce produkcyjne i udział spalanej biomasy. Największy projekt modernizacyjny w elektrociepłowni w 2015 roku to instalacja absorpcyjnej pompy ciepła wykorzystującej ciepło odpadowe z wewnętrznych układów chłodzenia. 

Stale pracujemy nad podnoszeniem efektywności pracy elektrociepłowni w Częstochowie. W 2010 roku zaczynaliśmy produkcję z mocą 64 MW elektrycznych i 120 MW cieplnych, a dzisiejsze możliwości to już odpowiednio 68,4 MW i 129,1 MW. To oznacza, że jesteśmy w stanie zaspokajać rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na wygodny i ekologiczny sposób ogrzewania, jakim jest ciepło sieciowe – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

Nowa elektrociepłownia Fortum przyczyniła się również do poprawy jakości powietrza w mieście. Zakład oprócz węgla wykorzystuje do produkcji energii między innymi biomasę, co w ciągu 5 lat pozwoliło na uniknięcie emisji ponad 625 tysięcy ton CO2.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com