komunikat prasowy

Fortum i Lietuvos Energija współpracują, aby wybudować na Litwie elektrociepłownię opalaną odpadami

15 Październik 2015, 00:00

UAB Fortum Heat Lietuva będzie mniejszościowym właścicielem nowej spółki joint venture o nazwie UAB Kauno kogeneracinė jėgainė (KKJ) z udziałem do 49% akcji. Łączna wartość inwestycji wyniesie około 150 milionów euro, z czego bezpośredni wkład Fortum wyniesie około 20 milionów euro. Powstanie spółki joint venture uzależnione jest od zgody Komisji Europejskiej. Decyzja w tej sprawie oczekiwana jest do końca 2015 roku.

Zgodnie z obecnymi planami, nowy zakład ma wykorzystywać rocznie około 200 000 ton wytwarzanych lokalnie odpadów komunalnych, generując ciepło wprowadzane do kowieńskiej sieci ciepłowniczej, która zaopatruje około 111 000 gospodarstw domowych i 3 500 firm. Szacuje się, że dzięki budowie elektrociepłowni uda się zmniejszyć emisję CO2 o około 65 000 ton rocznie. Ponadto znacznie mniej odpadów trafi na składowiska.  

“Nowa elektrociepłownia zasilana odpadami stanowi kolejny etap inwestycji Fortum w krajach bałtyckich
w efektywne energetycznie technologie kogeneracyjne wykorzystujące paliwa dostępne lokalnie.  Wpisuje się ona również w litewską  Narodową Strategię Niezależności Energetycznej\", mówi Vitalijus Žuta, szef UAB Fortum Heat Lietuva. \"Mamy bardzo dobre doświadczenia z Kłajpedy, gdzie od wiosny 2013 roku działa nasza pierwsza elektrociepłownia opalana odpadami”.

Nowa elektrociepłownia w Kownie będzie wytwarzała około 500 GWh energii cieplnej i 170 GWh energii elektrycznej rocznie.

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu jest bardzo efektywna i niskoemisyjna, gdyż  pozwala na wykorzystanie niemal 90% energii zawartej w paliwie. W ciągu ostatnich kilku lat Fortum poczyniło duże inwestycje w nowe elektrociepłownie w Finlandii, Szwecji, Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce.   

 

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com