komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy i status budowy nowej elektrociepłowni w Zabrzu

25 Kwiecień 2016, 00:00

Od października 2015 roku do marca 2016 roku Fortum wyprodukowało w Elektrociepłowni Zabrze prawie 920 tys. GJ ciepła. Mimo budowy nowej elektrociepłowni firma stale modernizuje historyczny zabrzański zakład. W 2015 roku wybudowała nową instalację do produkcji wody zdemineralizowanej, a także usprawniła system odprowadzania żużla i popiołu z kotłów. Ponadto w marcu tego roku zakończyła się trwająca od sierpnia 2014 roku inwestycja, warta łącznie 36 milionów złotych, która objęła demontaż jednego z wysłużonych kotłów i uruchomienie nowej jednostki wytwórczej.

– Stale inwestujemy w modernizację historycznej Elektrociepłowni Zabrze, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła. Upływu czasu nie da się jednak oszukać, jesienią ze względu na regulacje środowiskowe wyłączyliśmy dwa wysłużone kotły działające od lat 50. ubiegłego wieku. W ich miejsce wybudowaliśmy nowy kocioł WR-40, który już zasila miejską sieć ciepłowniczą – mówi Andrzej Bąk, kierownik Elektrociepłowni Zabrze i Bytom.

W 2016 roku na dalsze modernizacje w Elektrociepłowni Zabrze Fortum planuje wydać około 5,5 mln zł. Prace obejmą między innymi budowę nowego przyłączenia bocznicy kolejowej, a także modernizację podturbinowego wymiennika ciepła. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo dostaw paliwa do zakładu, a także pewność dostaw ciepła do mieszkańców.

Fortum kontynuuje również projekt budowy nowej elektrociepłowni dla Zabrza i Bytomia. W kwietniu tego roku podpisano list intencyjny z firmą Budimex, który ma prowadzić do zawarcia właściwej umowy na roboty budowlane o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. W jej ramach wykonawca będzie miał za zadanie między innymi przygotowanie fundamentu pod budynek kotła, łącznie z żelbetową konstrukcją głównej klatki schodowej, czyli tak zwanego „pylonu” oraz realizację prac fundamentowych pod główną galerię  podawania paliwa. Kontraktor będzie również odpowiedzialny za roboty budowlane pod instalację oczyszczania spalin, a także wybudowanie budynku maszynowni i budynku elektrycznego z nastawnią elektrociepłowni.

– Cieszymy się, że już wkrótce przejdziemy z etapu planowania i projektowania nowej elektrociepłowni do jej właściwej budowy. Nowy zakład zapewni wysoką efektywność produkcji i nie tylko pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie, ale również zagwarantuje mieszkańcom dostęp do konkurencyjnego cenowo ciepła sieciowego – mówi Adam Kampa, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum. 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com