komunikat prasowy

Biomasa, czyli czyste ciepło dla Częstochowy

29 Sierpień 2016, 00:00

Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie posiada kocioł fluidalny, który umożliwia współspalanie biomasy z węglem przy zachowaniu rygorystycznych standardów ekologicznych obiektu. Od 2010 roku spalono tu w sumie blisko 940 tysięcy ton biomasy, co odpowiada pojemności 38 tysięcy ciężarówek. W tym okresie udział biomasy w całkowitym wytwarzaniu energii wynosił od 25 do 35%

–  Nasza elektrociepłownia działa w Częstochowie od prawie sześciu lat i produkuje ponad 86 procent ogółu ciepła sieciowego wytwarzanego w mieście. Wykorzystanie biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła to dobry krok ku rozwojowi produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce i ograniczeniu emisji CO2. Dzięki współspalaniu tego paliwa w Częstochowie uniknięto emisji ponad 750 tysięcy ton dwutlenku węgla – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

Największą część spalanej biomasy stanowią zrębki drzewne, pozostałości z likwidowanych sadów owocowych i wierzba energetyczna, choć w ostatnich latach w zakładzie testowano również spalanie innych jej rodzajów, m.in. peletu z łusek słonecznika czy zrębków kukurydzy. W elektrociepłowni zbadano także właściwości energetyczne bardziej egzotycznych paliw, takich jak łupki orzecha palmy kokosowej czy wytłoki z oliwek. W trakcie prób specjaliści Fortum sprawdzali między innymi wpływ poszczególnych rodzajów biomasy na emisję tlenków siarki i tlenków azotu.

– Strategia Fortum zakłada pozyskiwanie do produkcji energii paliw dostępnych lokalnie, dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby podejmować współpracę z miejscowymi dostawcami. Wykorzystanie dostępnej lokalnie biomasy w naszej elektrociepłowni pozytywnie wpływa na rynek pracy, nasz największy dostawca zatrudnia ponad 100 osób – dodaje Dariusz Siemieniec.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com