komunikat prasowy

Chłód z rzeki, morza lub… ciepła sieciowego - czy alternatywne metody produkcji chłodu mogą stać się ulgą dla systemu energetycz

25 Sierpień 2016, 00:00

Intensywne i powracające fale gorąca powodują, że Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń klimatyzacyjnych zarówno w obiektach użyteczności publicznej czy sklepach, jak również w domach i mieszkaniach. Tymczasem energochłonna klimatyzacja w okresie szczytowego zapotrzebowania na moc może stać się problemem dla obciążonej sieci energetycznej. Według ekspertów jedna elektryczna centrala do produkcji chłodu o mocy 125 kW, chłodząca pomieszczenia biurowe o średniej powierzchni użytkowej, może zużywać ok. 1 MWh energii dziennie.

– Rosnące temperatury powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł chłodzenia. Fortum posiada szerokie doświadczenie w realizacji tego typu projektów, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Od 2013 roku rozwijamy w naszym kraju innowacyjne rozwiązanie pozwalające na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. W ramach tego projektu współpracowaliśmy między innymi z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, a w najbliższym czasie planujemy uruchomienie urządzenia adsorpcyjnego, zasilanego z ciepła sieciowego i kolektorów słonecznych w historycznej Elektrociepłowni Zabrze. Niedawno mieliśmy również okazję zaprezentować wyniki naszych prac podczas konferencji zwołanej przez Ministerstwo Energii, które jest zainteresowane promocją chłodu z ciepła sieciowego – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

W Sztokholmie do produkcji chłodu Fortum wykorzystuje zimną wodę morską, która nocą jest pompowana do wykutych w skale podziemnych zbiorników o łącznej pojemności 50 000 m3. W ciągu dnia zgromadzona woda służy do zasilania liczącej ponad 200 kilometrów sieci chłodniczej, z której korzysta około 600 klientów. Mniejsze sieci chłodnicze znajdują się także m.in. w fińskim Espoo. Fortum dysponuje również instalacją produkcyjną oraz siecią chłodniczą w estońskim mieście Tartu. Zakład produkujący chłód jest zlokalizowany w sąsiedztwie rzeki Emajõgi, która zasila agregaty wody lodowej. Niska temperatura wody w okresach zimowych wykorzystywana jest do naturalnego chłodzenia, co zapewnia wysoką efektywność energetyczną instalacji.

W Polsce Fortum od 2013 roku rozwija innowacyjne rozwiązanie pozwalające na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. W pierwszej fazie projektu wraz z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej, firma testowała instalację adsorpcyjną, która przy użyciu ciepła z sieci pozwoliłaby na wytwarzanie wody lodowej, mogącej posłużyć do zasilania systemów klimatyzacyjnych schładzających powietrze. Projekt będzie rozwijany w historycznej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, gdzie już niebawem zostanie uruchomione urządzenie adsorpcyjne, zasilane z ciepła sieciowego i kolektorów słonecznych.

 

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com