Aktualnie centrum danych Ericsson wytwarza od 10 000 do 15 000 megawatogodzin ciepła odpadowego rocznie. Jego odzyskiwanie pozwala na pokrycie około 20% rocznego zapotrzebowania sieci ciepłowniczej w Kirkkonummi, co odpowiada potrzebom cieplnym około 1 000 domów jednorodzinnych. Planowane na lata 2017-2018 zwiększenie mocy centrum spowoduje, że ilość ciepła odpadowego odzyskiwanego przez pompy ciepła wzrośnie prawie dwukrotnie.
– Wykorzystanie ciepła odpadowego z centrum danych Ericsson jest dobrym przykładem naszych działań zmierzających do budowy niskoemisyjnego ogrzewania sieciowego. Pompy ciepła mogą być wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla miejskiego systemu ciepłowniczego, ponieważ pozwalają na wykorzystanie produkowanego lokalnie ciepła odpadowego. Najpóźniej do roku 2030 chcemy dostarczać naszym klientom w Espoo, Kirkkonummi i Kauniainen ciepło sieciowe wytwarzane bez emisji CO2 – mówi Ilkka Möttönen, Manager, DHC Business Development, Fortum.
W ramach porozumienia Fortum zainstaluje w centrum danych Ericsson pompy ciepła, które będą odzyskiwały ciepło odpadowe i przekazywały je do sieci ciepłowniczej w regionie Espoo – Kirkkonummi. Przy wyborze pomp zostały wzięte pod uwagę kwestie środowiskowe. W urządzeniach będzie wykorzystywany nowy czynnik chłodzący (HFO1234ze), który ma 200-krotnie mniejszy wpływ na środowisko niż dotychczas stosowane substancje tego typu.
W tym momencie Fortum wykorzystuje ciepło odpadowe w kilku lokalizacjach niedaleko Helsinek. Ciepło odzyskiwane ze ścieków miejskich przez zakład Suomenoja pokrywa około 15% zapotrzebowania sieci ciepłowniczej w Espoo, a z kolei ciepło z centrów danych Tieto and Elisa wystarcza do zaspokojenia potrzeb grzewczych 1 000 domów jednorodzinnych. Już niebawem firma będzie również odzyskiwała ciepło z powstających w Espoo szpitala i stacji metra Matinkylä, co pozwoli na pokrycie zapotrzebowania 250 domów jednorodzinnych. Znajdujące się w budowie centrum danych firmy Sonera, będzie największym w Finlandii i - według prognoz - pochodzące z niego ciepło odpadowe zaspokoi 10% zapotrzebowania na ciepło sieciowe w regionie Espoo. Posiadające 270 000 mieszkańców Espoo jest drugim największym miastem w Finlandii.
Dalszych informacji udziela:
Jacek Ławrecki
Rzecznik Prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel: +48 662 183 746