komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy we Wrocławiu: ponad 6,1 mln GJ ciepła i 31 mln zł inwestycji

12 Kwiecień 2017, 00:00

Od października 2016 roku do marca 2017 roku Fortum dostarczyło wrocławianom ponad 6,1 mln GJ ciepła. To o 11% (613 tys. GJ) więcej niż wynosi średnia za poprzednie cztery sezony i o ponad 9% (576 tys. GJ) więcej niż w roku ubiegłym. Powodem zwiększonych dostaw była dość mroźna zima. Najwięcej ciepła, bo około 59,8 tys. GJ, Fortum dostarczyło 7 stycznia 2017 roku, kiedy średnia temperatura dobowa wyniosła –9,5oC.

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi około 520 kilometrów, co czyni ją najdłuższą siecią Fortum w Polsce. Fortum stale ją modernizuje i rozbudowuje, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczną dystrybucję ciepła. Łącznie na rozbudowę sieci w 2016 roku Fortum przeznaczyło ponad 26 milionów złotych. W ubiegłym roku firma podłączyła do sieci 105 budynków, między innymi przy ulicach Granicznej, Jesionowej, ks.Witolda, Legnickiej, Podwale, Skarbowców i Zakładowej. Ponadto po poprowadzeniu w 2015 roku sieci na Kępę Mieszczańską oraz Nowe Żerniki, Fortum aktywnie rozbudowuje infrastrukturę ciepłowniczą na tych obszarach.

– Wrocław dynamicznie się rozwija, dlatego zapotrzebowanie na ciepło sieciowe stale rośnie. Oprócz nowych podłączeń na bieżąco modernizujemy istniejącą infrastrukturę. Przeznaczyliśmy blisko 5 milionów złotych na przebudowę sieci w rejonie ulic Piłsudskiego i Lelewela, Sudeckiej i Jaworowej, Zimowej i Letniej, a także Grabiszyńskiej oraz Świdnickiej. Ponadto w ubiegłym roku podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 112 nowymi klientami, na łączną moc blisko 74 MW. Wśród nich znalazło się 18 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł – mówi Włodzimierz Popielewski, Manager Inwestycji w Fortum.

Według ekspertów firmy dla indywidualnych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie około 8 000 kg/rok, pyłu – 2 500 kg/rok, tlenków siarki – 40 kg/rok, benzoalfapireny – 2,7 kg/rok, sadzy – 63 kg/rok.

W bieżącym roku we Wrocławiu firma chce zainwestować łącznie około 38 mln zł. Na tę kwotę złożą się wydatki na modernizację infrastruktury w wysokości 11,5 mln zł oraz inwestycje w nowe podłączenia warte 26,5 mln zł. Fortum planuje podłączenie do sieci ciepłowniczej budynków w rejonach ulic Zakładowej, Legnickiej, Opolskiej, Obornickiej, Grabiszyńskiej, Skarbowców, Przyjaźni, Sołtysowickiej i Młodnickiego. Ponadto firma przygotowuje się do rozpoczęcia projektu budowy sieci ciepłowniczej na osiedle Jagodno. Modernizacje sieci będą się z kolei odbywały w rejonie ulic: Kiełczowskiej, Parnickiego, Zielińskiego, Nowy Targ oraz Komuny Paryskiej.

Fortum wdraża również zaawansowany system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwoli na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle. Specjaliści Fortum będą także na bieżąco otrzymywali różnego rodzaju powiadomienia i alarmy pozwalające na wczesną identyfikację nieszczelności oraz innych nieprawidłowości w pracy urządzeń. Dotychczas firma podłączyła do nowoczesnego systemu 2900 z 3500 planowanych węzłów, za kwotę około 5,3 miliona złotych.

Dalszych informacji udziela:

Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy Fortum
tel: +48 662 183 746

jacek [kropka] lawrecki [małpa] fortum [kropka] com