komunikat prasowy

Budowa połączenia Zabrze-Bytom na ostatniej prostej

28 Luty 2018, 09:12

Fortum zakończyło prace nad jednym z kluczowych odcinków rurociągu, który połączy Bytom z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią. Wykonano mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi o łącznej długości blisko 70 metrów oraz prawie 40-metrowy przewiert pod dwupasmową ulicą Bytomską. W obecnej fazie projektu zainstalowano już około 9 z planowanych 10 kilometrów rur ciepłowniczych. Równolegle trwa budowa pompowni w Bytomiu, która będzie stanowiła ważny element systemu grzewczego obu miast – właśnie zakończono testy fabryczne pierwszych pomp.

Połączenie Zabrza i Bytomia jest prowadzone pod ziemią, a część prac jest wykonywana metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Ta innowacyjna technologia znalazła zastosowanie między innymi pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi. Dzięki temu firma Fortum nie tylko ogranicza ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, ale także znacząco podnosi standardy bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac.

– Można powiedzieć, że pokonaliśmy już większość przeszkód na trasie planowanego połączenia Zabrze-Bytom. Wykonaliśmy mikrotunele pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi oraz bezwykopowy przecisk pod ulicą Bytomską w Zabrzu. Cieszymy się, że realizacja tych odcinków przebiegła pomyślnie. Teraz jesteśmy na tzw. ostatniej prostej, w trakcie realizacji jest ok 200-metrowy mikrotunel pod torami kolejowymi oraz Drogą Krajową nr 88 – najbardziej wymagający etap pod względem technicznym – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum.

10-kilometrowa instalacja zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych na Śląsku rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na lokalizację wszelkich nieszczelności. Wartość projektu szacowana jest na około 60 milionów złotych. Równolegle do prac związanych z instalacją połączenia Fortum kontynuuje budowę pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu. Obecnie trwają prace konstrukcyjno-budowlane – pierwsze pompy przeszły właśnie testy fabryczne. Docelowo pompownia będzie stanowiła istotny element systemu ciepłowniczego zaplanowanego przez Fortum. Wartość projektu szacowana jest na około 10 milionów złotych.

– Dzięki realizowanym obecnie inwestycjom zapewnimy bezpieczne dostawy ciepła sieciowego do 70 tysięcy gospodarstw domowych. Zgodnie z planem budowa rurociągu ma się zakończyć w 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni. Łączna wartość naszych projektów dla Zabrza i Bytomia docelowo przekroczy miliard złotych – dodaje Kamila Zybura-Pluta.

Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Prace nad inwestycją wkroczyły już w decydującą fazę. Możliwości produkcyjne nowoczesnego zakładu wyniosą 225 megawatów mocy zainstalowanej w paliwie. Zakładana roczna produkcja ciepła wyniesie 730 GWh. Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji w regionie. Eksperci Fortum szacują, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.