W pierwszym tygodniu kalendarzowej wiosny dzieci ze szkoły podstawowej na wrocławskim Tarnogaju uczestniczyły w zajęciach ekologicznych zorganizowanych w ramach inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”. Pod okiem Fundacji Go’n’Act uczniowie klas 1-3 mogli przekonać się o tym, jakie konsekwencje dla ich najbliższego otoczenia ma zanieczyszczanie środowiska i nadmierna produkcja śmieci w gospodarstwach domowych.
– Już od najwcześniejszych lat warto uświadamiać młodych ludzi, że codzienne wybory mają realne przełożenie na świat, w którym dorastają. Duże ilości niesegregowanych śmieci czy zanieczyszczanie środowiska nie pozostają bez wpływu na przyrodę. Warsztaty ekologiczne są dobrym sposobem na to, aby w formie zabawy połączonej z edukacją pokazać dzieciom, jak w prosty sposób zmienić ich domy i podwórka, aby żyć w zgodzie z naturą – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.
Uczniowie wzięli udział w ciekawych eksperymentach, które tłumaczyły skutki negatywnego oddziaływania działań ludzkich na przyrodę. Pod okiem edukatorów smarowały olejem zebrane pióra ptaków, by zobaczyć, jaki los czeka zwierzęta żyjące nad morzem, w którym doszło do wycieku ropy naftowej. Szczególne wrażenie na młodych ekologach zrobił widowiskowy test z użyciem styropianu, który stopiono za pomocą lakieru do paznokci. Tym sposobem dzieci przekonały się, że nawet tworzywom sztucznym można dać drugie życie.
– Mnie najbardziej cieszy coraz większa świadomość ekologiczna dzieci, ich wiedza na temat smogu czy segregacji śmieci. W zajęciach uczestniczyły 7-latki, które potrafiły wytłumaczyć, co to jest smog albo gdzie należy wyrzucać przeterminowane leki. Tak więc najpewniej kwestie ekologiczne stają się powszednim tematem, o którym z dziećmi rozmawiają rodzice w domu – tłumaczy Magdalena Szymańska, prezes Fundacji Go’n’Act.
Fundacja prowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci już od trzech lat. Tegoroczna edycja zorganizowana pod opieką Fortum i portalu Miasto 2077 rozpoczęła się w marcu, od zajęć dla klas 1-3 w Szkole Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola w Wrocławiu. W najbliższym czasie starsi uczniowie tej placówki zwiedzą z kolei lokalny zakład gospodarowania odpadami.
„Wrocław. Tu żyję, tu oddycham” to inicjatywa na rzecz zrównoważonego Wrocławia, zainicjowana przez Fortum oraz portal Miasto 2077. Jej celem jest stworzenie platformy dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu czystość wrocławskiego powietrza. Działania skupiają się na kilku obszarach, które mają największe znaczenie dla poprawy jakości powietrza we Wrocławiu: walce ze smogiem, przyjaznym dla środowiska transporcie oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie: www.tuoddycham.pl