komunikat prasowy

Ponad 200 uczniów wzięło udział w warsztatach ekologicznych

29 Marzec 2018, 15:44

W pierwszym tygodniu kalendarzowej wiosny dzieci ze szkoły podstawowej na wrocławskim Tarnogaju uczestniczyły w zajęciach ekologicznych zorganizowanych w ramach inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”. Pod okiem Fundacji Go’n’Act uczniowie klas 1-3 mogli przekonać się o tym, jakie konsekwencje dla ich najbliższego otoczenia ma zanieczyszczanie środowiska i nadmierna produkcja śmieci w gospodarstwach domowych.

Już od najwcześniejszych lat warto uświadamiać młodych ludzi, że codzienne wybory mają realne przełożenie na świat, w którym dorastają. Duże ilości niesegregowanych śmieci czy zanieczyszczanie środowiska nie pozostają bez wpływu na przyrodę. Warsztaty ekologiczne są dobrym sposobem na to, aby w formie zabawy połączonej z edukacją pokazać dzieciom, jak w prosty sposób zmienić ich domy i podwórka, aby żyć w zgodzie z naturą – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Uczniowie wzięli udział w ciekawych eksperymentach, które tłumaczyły skutki negatywnego oddziaływania działań ludzkich na przyrodę. Pod okiem edukatorów smarowały olejem zebrane pióra ptaków, by zobaczyć, jaki los czeka zwierzęta żyjące nad morzem, w którym doszło do wycieku ropy naftowej. Szczególne wrażenie na młodych ekologach zrobił widowiskowy test z użyciem styropianu, który stopiono za pomocą lakieru do paznokci. Tym sposobem dzieci przekonały się, że nawet tworzywom sztucznym można dać drugie życie.

Mnie najbardziej cieszy coraz większa świadomość ekologiczna dzieci, ich wiedza na temat smogu czy segregacji śmieci. W zajęciach uczestniczyły 7-latki, które potrafiły wytłumaczyć, co to jest smog albo gdzie należy wyrzucać przeterminowane leki. Tak więc najpewniej kwestie ekologiczne stają się powszednim tematem, o którym z dziećmi rozmawiają rodzice w domu – tłumaczy Magdalena Szymańska, prezes Fundacji Go’n’Act.

Fundacja prowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci już od trzech lat. Tegoroczna edycja zorganizowana pod opieką Fortum i portalu Miasto 2077 rozpoczęła się w marcu, od zajęć dla klas 1-3 w Szkole Podstawowej nr 9 im. Wincentego Pola w Wrocławiu. W najbliższym czasie starsi uczniowie tej placówki zwiedzą z kolei lokalny zakład gospodarowania odpadami.

„Wrocław. Tu żyję, tu oddycham” to inicjatywa na rzecz zrównoważonego Wrocławia, zainicjowana przez Fortum oraz portal Miasto 2077. Jej celem jest stworzenie platformy dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu czystość wrocławskiego powietrza. Działania skupiają się na kilku obszarach, które mają największe znaczenie dla poprawy jakości powietrza we Wrocławiu: walce ze smogiem, przyjaznym dla środowiska transporcie oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie: www.tuoddycham.pl