komunikat prasowy

Fortum zaprasza na Festiwal OdNowa

12 Czerwiec 2018, 12:35

17 czerwca 2018 r. w Czasoprzestrzeni odbędzie się druga edycja festiwalu OdNowa, organizowanego w ramach inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”. To największe wydarzenie poświęcone tematyce zero waste w stolicy Dolnego Śląska, które inspiruje do tego, aby żyć przyjemnie, kreatywnie i z szacunkiem dla środowiska naturalnego, nie śmiecąc, naprawiając sprzęty, tworząc nowe rzeczy ze zużytych przedmiotów.

Festiwal OdNowa po raz drugi ożywi Czasoprzestrzeń. Obecni podczas wydarzenia fachowcy pomogą mieszkańcom w drobnych naprawach – będzie można skorzystać z przeróbek krawieckich, naostrzyć noże kuchenne, naprawić małe sprzęty AGD i dokonać przeglądu roweru.

 – Nadawanie drugiego życia przedmiotom przekłada się na ograniczenie produkcji odpadów, co stanowi duży ukłon w stronę środowiska naturalnego. W ten sposób mieszkańcy wcielają w życie ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest rozwiązaniem dla dynamicznie rozwijających się miast i związanej z tym nadprodukcji odpadów. Przyszłość zielonego Wrocławia jest w rękach mieszkańców. Jako firma zaangażowana w tę ideę, chcemy ich wspierać w tworzeniu przyjaznej i ekologicznej przestrzeni miasta – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Na festiwalowym stoisku firmy będzie można porozmawiać o realizowanym przez Fortum programie poprawy jakości powietrza. Pod hasłem „CZYSTA ENERGIA DLA WROCŁAWIA” Fortum chce ułatwić wrocławianom wybór ekologicznych źródeł ciepła. 12 czerwca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej nieruchomości zlokalizowanych w centrum stolicy Dolnego Śląska. W ramach stoiska eksperci firmy porozmawiają z mieszkańcami o szczegółach programu. Wyjaśnią także, jak w wcielić w życie ideę gospodarki o obiegu zamkniętym – nie tylko w środowisku miejskim, ale i prywatnych domach.

Ważnym punktem festiwalu będą warsztaty tworzenia z odpadów. Ich uczestnicy wykonają łapacze snów, koszulki, torby czy biżuterię plażową, wakacyjne ozdoby do domu oraz małe instrumenty muzyczne i rozmaitości z makulatury. Zgłębią technikę tkania na krosnach i tworzenia makatek. Mieszkańcy Wrocławia dowiedzą się też, co można uprawiać na podłożu uzyskanym z fusów od kawy. O tym, jak zorganizować własną farmę boczniaków opowie im prekursor takich upraw w Polsce.

Z myślą o najmłodszych powstanie Kącik Małego Ekologa, czyli przestrzeń wypełniona zabawkami i grami wykonanymi zgodnie z ideą upcyklingu. Dzieci pomalują tam domek i flipper z tektury. Spróbują też swoich sił w wyławianiu rybek na magnesy, w starciu na kuleczkowym torze przeszkód, czy w rozgrywkach warcabowych.

Podczas festiwalu będzie można również podzielić się nadmiarem jedzenia. Przy społecznym stole znajdzie się miejsce na wszelkie produkty, które są bezpieczne do spożycia, ale jest ich zbyt wiele, by wykorzystać je w domu. Będzie to świetna okazja do zrobienia czegoś dla innych. Organizacja „Weź pomóż” zadba o to, by z posiłków zgromadzonych przy społecznym stole skorzystali najbardziej potrzebujący. Udział w tej inicjatywie wezmą lokalne restauracje i sklepy, które przekażą smaczne i świeże produkty, stanowiące nadmiarowy towar.

Wrocławska „Graciarnia” zorganizuje Pchli Targ, gdzie za symboliczne kwoty będzie można znaleźć prawdziwe skarby do ozdoby domu. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany wrocławskiemu schronisku dla zwierząt. Na festiwalu będą także punkty wymiany książek i zbiórki elektrośmieci.

Inicjatorem Festiwalu OdNowa jest „Wrocław – tu żyję, tu oddycham, platforma dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu zrównoważony rozwój miasta. Jej współtwórcą jest Fortum, dostawca ciepła dla Wrocławia. Współorganizatorem i patronem medialnym wydarzenia jest Stowarzyszenie Ludzi Nowoczesnych oraz związany z nim serwis Miasto2077.