komunikat prasowy

CZY MODEL ABONAMENTOWY ZWIĘKSZY AKTYWNOŚĆ POLAKÓW NA RYNKU SPRZEDAŻY PRĄDU?

20 Sierpień 2018, 11:39

Polacy należą do najbardziej biernych klientów energetycznych. Według danych GUS w ostatnich 10 latach jedynie 3% zdecydowało się na zmianę dostawcy prądu. Znacząca większość nie szuka oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Sytuację może zmienić model subskrypcyjny, w którym co miesiąc klienci płacą z góry określoną, stałą kwotę.

W  stosunku do zarobków Polacy płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd w Unii Europejskiej. To powinno mobilizować do szukania konkurencyjnych ofert. Tymczasem w ubiegłym roku nowego sprzedawcę wybrało około 84 tys. polskich klientów indywidualnych. Dla porównania w czterokrotnie mniejszych Czechach każdego roku sprzedawcę zmienia ok. 300 tys. rodzin, a w Wielkiej Brytanii  5,2 mln odbiorców energii elektrycznej. Wielokrotnie częściej Kowalski zmienia dostawcę Internetu czy operatora telefonii komórkowej, chociaż za telefon paradoksalnie płaci o połowę mniej niż za prąd. - Cena za 1 kWh prądu to zaledwie kilka groszy, ale w przypadku np. czteroosobowej rodziny aktywna analiza ofert i zmiana dostawcy prądu może przynieść już w pierwszym roku kilkaset złotych oszczędności.mówi Maciej Kościński z firmy Fortum.

 

Wiele osób nie potrafi jednak ocenić czy zmiana dostawcy będzie korzystna i nieskomplikowana. Odpowiedzią na dylematy klientów są abonamentowe oferty sprzedaży prądu.  Rozwiązanie znana m.in.  z rynku VOD jest dziś wykorzystywane także w branży energetycznej.  W skrócie polega na wykupieniu miesięcznej subskrypcji na energię elektryczną . Opłata za prąd jest stała, a z usług można w każdej chwili zrezygnować. – Klienci Fortum mogą wybierać z 3 pakietów dostosowanych do ich potrzeb, odpowiednio dla nieruchomości do 50 m2, do 70 m2  i większych. Każdy z abonamentów ma odpowiedni limit zużycia energii. Suma wszystkich pozycji na rachunku za energię elektryczną w ofertach abonamentowych jest jedna i ta sama co miesiąc, co ułatwia rozliczenia oraz planowanie wydatków – wyjaśnia Kościński.

 Stała opłata za energię elektryczną jest  szczególnie ważna w obliczu rosnących opłat za prąd. Z analiz cen energii na giełdzie wynika, że w ciągu roku wzrosły one o ponad 40%.