komunikat prasowy

Fortum gotowe do rozpoczęcia sezonu grzewczego w Częstochowie

10 Październik 2018, 09:34

Do końca września 2018 roku Fortum przeprowadziło w Częstochowie prace modernizacyjne, przyłączeniowe oraz przeglądy i konserwacje urządzeń ciepłowniczych, warte łącznie ponad 4,2 mln zł. Od początku roku do końca września, Fortum podłączyło do miejskiej sieci ciepłowniczej 14 budynków. W całym 2018 roku Fortum zainwestuje w Częstochowie łącznie około 5,4 mln zł

W sumie, od początku roku do końca września, Fortum podłączyło budynki o łącznej mocy prawie 2 MW przy ulicach: Augustyna, 3-go Maja, Krakowskiej, Niepodległości, Świętokrzyskiej, Szymanowskiego, al. Najświętszej Marii Panny, Sułkowskiego, Mościckiego, Legionów, Sikorskiego, Rejtana , Dmowskiego. Łączna długość wybudowanych do końca września przyłączy to 1,6km. Do końca roku, Fortum planuje budowę jeszcze ok. 1 km nowych przyłączy o łącznej mocy 2,2  MW.

Do końca września zmodernizowano również 1,9. km sieci. Prace przeprowadzono m.in. w rejonie ulic: Okólnej, Staszica, Obrońców Westerplatte, al. Armii Krajowej, ul. Broniewskiego, Kiedrzyńskiej, Słowackiego, Zamenhoffa, Wojska Polskiego, al. Pokoju, ul. Równoległej i Jagiellońskiej.

 Firma zakończyła także wdrażanie w mieście nowoczesnego systemu monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwala na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle.

W bieżącym roku Fortum rozpoczęło również prace modernizacyjne w ciepłowni Rejtana, które będą kontynuowane także w przyszłym roku. Całkowity koszt projektu to 60 mln zł

 - Okres wiosenno-letni to dla nas zawsze czas intensywnej pracy nad modernizacją i rozbudową sieci ciepłowniczej. Zaplanowane prace udało nam się wykonać zgodnie z harmonogramem i o nadchodzącym sezonie grzewczym myślimy ze spokojem – mówi Andrzej Żyła, główny specjalista ds. inwestycji Fortum.

 Prace modernizacyjno-konserwacyjne objęły również częstochowską elektrociepłownię. W trakcie ciepłych miesięcy 2018 roku, przeprowadzono przeglądy urządzeń produkcyjnych, w tym kotła,  przed zbliżającym się sezonem zimowym. Prace objęły również wymianę części orurowania kotła, kontrole i diagnostykę wentylatorów i pomp oraz modernizację zabezpieczenia przed wybuchem układów podawania paliwa.     

Fortum z roku na rok unowocześnia elektrociepłownię pod kątem ekologicznych rozwiązań, aby częstochowianie mogli korzystać z bezpiecznej dla środowiska energii. Zaplanowane na najbliższe lata prace modernizacyjne oraz inwestycyjne mają podnieść efektywność elektrociepłowni w Częstochowie oraz zaspokoić rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na ciepło. Dziś elektrociepłownia w Częstochowie produkuje ponad 86% ogółu ciepła sieciowego, wytwarzanego w mieście.