komunikat prasowy

Fortum gotowe do rozpoczęcia sezonu grzewczego we Wrocławiu

10 Październik 2018, 00:00

Wielomilionowe inwestycje związane z rozbudową i modernizacją wrocławskiej sieci ciepłowniczej, poprzedziły zbliżający się sezon grzewczy. Na nowe przyłączenia i rozwój infrastruktury, firma Fortum przeznaczyła w 2018 roku rekordową kwotę 65 mln złotych.

Fortum w ostatnich miesiącach podłączyło do sieci ciepłowniczej budynki przy ulicach: Zakładowej, Legnickiej, Opolskiej, Obornickiej, Grabiszyńskiej, Skarbowców, Przyjaźni, Sołtysowickiej, Świeradowska i Młodnickiego. Ponadto, firma rozpoczęła projekt budowy sieci na osiedle Jagodno i Maślice. W sumie, od początku roku do końca września, Fortum podłączyło budynki
o łącznej mocy prawie 27 MW. Chętnych na podłączenie do sieci przybywa. Od stycznia br. podpisano 136 umów przyłączeniowych na łączną moc  59,0146 MW z tego w obszarze Śródmieścia 50 umów na 9 MW

Do końca września zmodernizowano również 2,76 km sieci. Prace przeprowadzono m.in. w rejonie ulic: Kiełczowskiej, Parnickiego, Zielińskiego, Nowy Targ oraz Komuny Paryskiej. W bieżącym roku firma zakończyła także wdrażanie w mieście nowoczesnego systemu monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który pozwala na monitorowanie pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych w czasie rzeczywistym oraz zdalne sterowanie urządzeniami w węźle.

- Sezon wiosenno-letni to dla nas zawsze czas intensywnej pracy, związanej z modernizacją i rozbudową sieci. Ten rok jest rekordowy, zarówno pod względem skali przeprowadzonych działań, jak i zaangażowanych środków finansowych – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej z Fortum. – Rozwój infrastruktury ciepłowniczej jest szczególnie ważny w kontekście walki ze smogiem.  Każdy budynek ogrzewany ciepłem sieciowym to mniej indywidualnych pieców w stolicy Dolnego Śląska, a w konsekwencji ograniczenie tzw. niskiej emisji, będącej główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza – dodaje Górnik.

Fortum we Wrocławiu realizuje specjalny program antysmogowy. Zgodnie z jego założeniami, firma przyłącza do sieci każdą kamienicę i budynek w wyznaczonym obszarze centrum Wrocławia, w całości pokrywa koszty budowy przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty. Od momentu złożenia wniosku, przyłącze powstaje maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Ponadto w ramach programu Fortum sfinansuje w najbliższym czasie budowę wewnętrznych instalacji grzewczych w 4 kamienicach (Piotra Skargi 23, Krasińskiego 25, Roosvelta 11 i Poniatowskiego  12), dzięki czemu ze śródmieścia zniknie kolejnych 85 pieców węglowych.  Na dofinasowanie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych w tych budynkach Fortum wyda 1 mln 90 tys. zł.

Wrocławska sieć ciepłownicza ma ponad 530 km. Jest jedną z najdłuższych i  najnowocześniejszych w kraju. Pokrywa w 62% zapotrzebowanie na energię cieplną Wrocławia. Od 2006 roku, na jej rozwój Fortum przeznaczyło ponad 260 mln złotych.