komunikat prasowy

Fortum inwestuje w OZE

13 Listopad 2018, 09:38

Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii to jeden z głównych kierunków rozwoju Fortum. Inwestycje na rynku OZE są lub będą prowadzone w najbliższym czasie na trzech rynkach. W ostatnich miesiącach w Szwecji uruchomiono farmę wiatrową Solberg, w fińskim Espoo rusza budowa ekologicznej ciepłowni opartej na biopaliwie, spółka szykuje się również do inwestycji w czarnogórskim Ulcnij, gdzie ma powstać elektrownia zasilana energią słoneczną. Także w Polsce w nowej elektrociepłowni w Zabrzu firma rozwija energetykę opartą na paliwach alternatywnych.

We wrześniu Fortum uruchomiło farmę wiatrową Solberg o mocy 75,9 MW zlokalizowaną 100 km na północny-zachód od szwedzkiego miasta Örnsköldsvik. Farma składająca się z 22 wiatraków i należy w 50% do Fortum, a w 50% do Skellefteå Kraft. Jej roczną produkcję szacuje się na 253 GWh.

Nowa ciepłownia o wartości 40 mln euro powstaje również w Kivenlahti, dzielnicy fińskiego miasta Espoo. Otwarcie zaplanowane jest na 2020 rok. Obiekt będzie miał moc 49 MW i osiągnie dużą wydajność dzięki skutecznej kondensacji spalin, zapewniając maksymalną moc cieplną do 58 MW. Ciepłownia będzie zasilana biopaliwem pochodzącym z przeróbki drewna. Dzięki nowej instalacji  ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery w stosunku do obecnie działających tam instalacji węglowych zmniejszy się aż o 90 000 ton rocznie.

W ostatnich tygodniach Fortum wraz z konsorcjum firm wygrało również przetarg na budowę w Czarnogórze nowoczesnej elektrowni słonecznej o mocy 250 MW. Ostateczna umowa z rządem Czarnogóry w tej sprawie ma być podpisana jeszcze w tym roku.

Inwestycją, która wpisuje się w globalne działania Fortum zmierzające do rozwoju energetyki niskoemisyjneji zminimalizowania jej wpływu na środowisko naturalne,  jest też nowa elektrociepłownia w Zabrzu. Do produkcji energii wykorzystywany jest
tu RDF czyli paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze idealnie wpisuje się w  gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu.

Fortum jest jednym z europejskich liderów w obszarze produkcji czystej energii. Dostarcza swoim klientom energię elektryczną, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, aż  96 % energii elektrycznej wytwarzanej przez spółkę w Unii Europejskiej produkowane jest bez emisji CO2