komunikat prasowy

#TrashTagChallenge impulsem do zmiany

24 Kwiecień 2019, 00:00

Zrób zdjęcie na tle zaśmieconego otoczenia. Wysprzątaj. Zrób kolejne zdjęcie. Pochwal się efektem swojej pracy w mediach społecznościowych i zachęć innych do podobnego działania. Oto #TrashTagChallenge – trend, który w ostatnich tygodniach opanował Internet. „Śmieciowe” wyzwanie idealnie pokazuje, że zrozumienie negatywnego wpływu człowieka na środowisko i konieczności zadbania o nie zaczynają na dobre wkraczać do świadomości społecznej.

Docierając do bardzo szerokiego grona, często przypadkowych osób, inicjatywy takie jak #TrashTagChallenge pozwalają niezwykle skutecznie uświadomić społeczeństwu, jak negatywny jest wpływ człowieka na środowisko, ale też że odrobina dobrej woli i wspólne działanie wystarczą, by poprawić stan naszego otoczenia. Niestety takie inicjatywy, choć niezwykle pożyteczne, są często krótkotrwałe i ograniczone. Tymczasem gospodarka odpadami, których ilość wciąż rośnie, jest jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna cywilizacja.

Docierające do nas zdjęcia zaśmieconych miejsc są najlepszą ilustracją dominującej od dziesięcioleci gospodarki linearnej, w której rzeczy produkujemy, wykorzystujemy je, a następnie wyrzucamy, przyczyniając się do coraz większego zaśmiecenia środowiska naturalnego – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum. – Najwyższy czas pomyśleć o przyszłych pokoleniach i przestać żyć na kredyt, tak by także nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się czystym otoczeniem, a co za tym idzie – zdrowiem i dobrym samopoczuciem – dodaje.

Rozwiązaniem służącym zrównoważonemu rozwojowi jest gospodarka o obiegu zamkniętym, która dąży do minimalizacji ilości odpadów, zużycia surowców oraz utraty energii i ciepła, poprzez tworzenie zamkniętej pętli. Model ten przewiduje nie tylko wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jak wiatr, słońce czy biomasa, ale jest też polem do nieograniczonych wręcz innowacji. Przykładem nowoczesnego rozwiązania w służbie środowisku może być chociażby opracowana przez Fortum technologia Bio2X służąca maksymalizacji produkcji surowców pozyskiwanych z biomasy. Innym sposobem walki z zalegającymi odpadami jest RDF. To paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania spalane jest (obok węgla) w Elektrociepłowni Zabrze – najnowocześniejszej europejskiej elektrociepłowni Fortum, lidera we wdrażaniu innowacyjnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań energetycznych.

Wystarczy jeden rzut oka na zdjęcia „przed” #TrashTagChallenge, by dostrzec, jak wiele rzeczy, które wyrzucamy, mogłoby być ponownie wykorzystanych. Zepsute przedmioty wynosimy na śmietnik, a przecież w znacznej części przypadków moglibyśmy je po prostu naprawić i dalej z nich korzystać. Z kolei część rzeczy nienadających się już do użycia można poddać recyklingowi. Odpady, których nie da się inaczej wykorzystać, mogą posłużyć do produkcji energii – mówi Aleksandra Konecka z Fortum, organizująca w Fortum akcję ploggingu, czyli biegania połączonego ze sprzątaniem.