komunikat prasowy

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym Fortum promuje czystą energię

15 Maj 2019, 17:45

Inwestowanie w czyste technologie energetyczne jest koniecznością i wyzwaniem dla gospodarki ‒podkreślali uczestnicy trwającego właśnie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jednym z najważniejszych tematów kongresu jest energetyka. Fortum jest europejskim liderem wdrażania czystych rozwiązań w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i ciepła.

Spółka była jednym z prekursorów poważnej debaty na temat znaczenia czystego powietrza oraz o wyzwaniach jakie stoją w związku z tym przed sektorem energetycznym w naszym kraju. Jednym z działań, które Fortum podjęło w tym obszarze jest program "Czysta energia dla Wrocławia". Dzięki niemu w ścisłym centrum miasta likwidowane są stare piece grzewcze, tzw. kopciuchy.

Fortum, zgodnie z naszą wizją "Dla czystszego świata" od dawna działa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast, w których jest obecne. Program "Czysta energia dla Wrocławia" to przykład tego, jak ważna jest dla nas ta sprawa. Liczę, że między innymi dzięki temu programowi w ciągu najbliższych kilku lat uda się zredukować problem smogu w stolicy Dolnego Śląska ‒ mówił podczas Kongresu Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Walka ze smogiem była jednym z najważniejszych tematów poruszanych na Kongresie. Fortum prezentowało uruchomioną niedawno nową elektrociepłownię w Zabrzu. O wyjątkowości inwestycji stanowi przede wszystkim jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia jest zasilana węglem i RDF z możliwością spalania biomasy. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewnia instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat.

Po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni wykorzystywany RDF. Jest to paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze idealnie wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym,  w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu ‒ dodał Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 11,5 tysiąca gości z Polski, Europy, świata. W ponad 150 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, a także komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.