komunikat prasowy

Fortum „automatycznie” rozpoczyna sezon grzewczy w Płocku

25 Październik 2019, 10:34

Od początku tego roku Fortum przeprowadziło w Płocku prace modernizacyjne, przyłączeniowe oraz przeglądy i konserwacje urządzeń ciepłowniczych o łącznej wartości 5,8 mln zł. W ciągu ostatnich 9 miesięcy spółka podłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej 24 budynki. W całym 2019 roku Fortum zainwestuje w Płocku łącznie około 8 mln zł. Firmie udało się również spopularyzować system automatyki pogodowej – aktualnie korzysta z niego ok. 75% klientów z Płocka.

W 2019 roku do sieci podłączone zostały dotychczas m. in. budynki przy ulicach: Żyznej, Strzeleckiej, Jana Pawła II i Kochanowskiego. Łączna długość wybudowanych przyłączy to 2 km. Do końca roku, Fortum planuje budowę jeszcze 1,5 km przyłączy. W ciągu trzech kwartałów zmodernizowano również ponad 1km sieci. Prace przeprowadzono m.in. w rejonie ulic: Kilińskiego, Miodowej, Przemysłowej.  

Celem Fortum jest zapewnienie mieszkańcom Płocka bezpiecznych dostaw ciepła, dlatego stale modernizujemy sieć ciepłowniczą oraz węzły cieplne. Okres wiosenno-letni to dla nas zazwyczaj czas intensywnej pracy nad przebudową i rozwijaniem naszej infrastruktury ciepłowniczej – mówi Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum w Płocku.

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba klientów korzystających z systemu tzw. automatyki pogodowej – z 48% w 2018 r. do 75% w 2019 r.  Automatyka pogodowa to zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada jej działania jest prosta  w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane.

Dzięki temu rozwiązaniu zarządcy budynków mogą sami określić przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie jest samoistnie uruchamiane bądź wstrzymywane. Uruchomienie automatyki pogodowej jest bezpłatne, a opłaty naliczane są jedynie za faktycznie dostarczone i wykorzystane ciepło. Dodatkowo eliminowane są koszty związane z dogrzewaniem mieszkań piecykami gazowymi lub elektrycznymi w chłodniejsze dni. Rezygnacja z alternatywnych źródeł ciepła przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.