komunikat prasowy

Fortum gotowe do rozpoczęcia sezonu zimowego w Częstochowie

25 Październik 2019, 00:00

Od początku roku Fortum przeprowadziło prace przyłączeniowe i modernizacyjne częstochowskiej sieci ciepłowniczej o łącznej wartości 6,1 mln zł. W ciągu ostatnich 9 miesięcy spółka podłączyła do sieci 19 budynków. Firma wydała także ok. 10 mln zł na unowocześnienie lokalnej ciepłowni. W całym 2019 roku Fortum zainwestuje w Częstochowie łącznie ok. 18 mln zł.

W sumie, od początku roku do końca września, Fortum podłączyło budynki o całkowitej mocy ok. 2,6 MW przy ulicach: Nadrzecznej, Kisielewskiego, Pułaskiego, Sobieskiego, Poleskiej, Małopolskiej, Warszawskiej, Małej, Dekabrystów, Kopernika, Jasnogórskiej, 3go Maja i Stary Rynek. Łączna długość wybudowanych do końca września przyłączy to 1,5 km. Do końca roku Fortum planuje budowę kolejnych nowych przyłączy o łącznej długości ok. 0,5 km i podłączenie budynków o łącznej mocy ok. 1,1  MW.

Do końca września zmodernizowano również 1,7 km sieci. Prace przeprowadzono m.in. w rejonie ulic: Gałczyńskiego, Broniewskiego, Armii Krajowej, Obrońców Westerplatte, Mirowskiej, Hoene-Wrońskiego, Niepodległości, Kasprowicza, Łukasińskiego, Wojska Polskiego i Kiedrzyńskiej. W bieżącym roku Fortum kontynuuje również prace modernizacyjne w ciepłowni przy ul. Rejtana, które zakończą się w przyszłym roku. Całkowity koszt tego kilkuletniego projektu to ok. 60 mln zł.

Okres wiosenno-letni przeznaczamy zawsze na intensywną pracę nad modernizacją i rozbudową sieci ciepłowniczej. Ma ona na celu zapewnienie mieszkańcom bezpiecznych i stałych dostaw ciepła. Nasze działania zostały zrealizowane zgodnie z planem, dlatego jesteśmy w pełni gotowi na sezon grzewczy – mówi Andrzej Żyła, główny specjalista ds. inwestycji Fortum.

Prace modernizacyjno-konserwacyjne objęły również częstochowską elektrociepłownię. W trakcie ciepłych miesięcy 2019 roku przed zbliżającym się sezonem zimowym, oprócz modernizacji instalacji oczyszczania spalin kotłów szczytowo-rezerwowych przeprowadzono przeglądy urządzeń produkcyjnych elektrociepłowni, w szczególności  kotła i turbogeneratora.

Fortum z roku na rok unowocześnia elektrociepłownię pod kątem ekologicznych rozwiązań, aby częstochowianie mogli korzystać z bezpiecznej dla środowiska energii. Zaplanowane na najbliższe lata prace modernizacyjne oraz inwestycyjne mają podnieść jej efektywność oraz zaspokoić rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta na ciepło. Dziś elektrociepłownia w Częstochowie produkuje ponad 87% ogółu ciepła sieciowego, wytwarzanego w mieście.