komunikat prasowy

Fortum walczy ze smogiem likwidując „kopciuchy”

20 Styczeń 2020, 11:36

Fortum podsumowało efekty programu antysmogowego Czysta Energia dla Wrocławia, realizowanego przez firmę od lutego 2018 r. na terenie Śródmieścia. W ciągu prawie dwóch lat spółce udało się doprowadzić do zlikwidowania ponad 4 tys. pieców w samym tylko centrum. W 2019 r. Fortum kontynuowało również rozwój sieci ciepłowniczej na terenie całego miasta. Według szacunków firmy, w minionym roku dostęp do ciepła sieciowego zyskało ponad 15 tys. mieszkańców Wrocławia.

Prowadzony przez Fortum od lutego 2018 roku program antysmogowy Czysta Energia dla Wrocławia ma na celu umożliwienie dostępu do sieci ciepłowniczej jak największej liczbie mieszkańców. Projekt wpisuje się w politykę miasta skupioną na likwidacji tzw. kopciuchów będących głównymi generatorami zanieczyszczeń powietrza w centrum. W ramach programu w wyznaczonym obszarze Śródmieścia firma przyłącza do sieci każdą nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji. Proces przyłączeniowy trwa maksymalnie 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Fortum w całości finansuje budowę przyłącza i nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej.

 

Od początku trwania programu do końca 2019 roku do sieci ciepłowniczej przyłączono 77 nieruchomości zlokalizowane w centrum Wrocławia. Według szacunków firmy, dzięki temu udało się zlikwidować ok. 4 tys. pieców. W trakcie niespełna dwóch lat, na terenie Śródmieścia, podpisanych zostało 101 umów przyłączeniowych na łączną moc przekraczającą 16MW, a kolejne 74 umowy znajdują się na etapie analiz i projektowania.

 

Główną przyczyną powstawania smogu w centrum Wrocławia jest niska emisja pochodząca z domowych pieców, a głównym sposobem jej eliminacji – rozpowszechnianie ciepła sieciowego. Dlatego Fortum zdecydowało się ułatwić wspólnotom mieszkaniowym podłączenie do sieci ciepłowniczej. Zachęcam mieszkańców do skorzystania z dogodnych warunków realizacji takiej inwestycji w ramach naszego programu antysmogowego  – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

 

W 2019 roku na rozwój infrastruktury ciepłowniczej w całym Wrocławiu Fortum wydało prawie 58 mln zł, z czego ok. 38 mln przeznaczonych zostało na inwestycje przyłączeniowe, a ok. 20 mln na modernizację sieci i węzłów. Wybudowano niemal 13 km nowych przyłączy i zmodernizowano ok. 4 km sieci, m.in. magistralę ciepłowniczą przy ul. Buforowej. 154 budynki przyłączono do sieci, wskutek czego ok. 15 tys. mieszkańców miasta zyskało dostęp do ciepła sieciowego. W 2020 r. spółka planuje przeznaczyć ok. 65 mln zł na nowe przyłączenia i modernizację sieci.