komunikat prasowy

RDF – sposób na ochronę zdrowia i środowiska

06 Listopad 2020, 00:00

Każde gospodarstwo domowe, każdy urząd, fabryka, sklep czy punkt usługowy potrzebują energii – ciepła i prądu. Bez nich nawet najprostsze czynności byłyby niemożliwe, niewygodne lub trudne. Również każde gospodarstwo domowe, każdy urząd, fabryka, sklep czy punkt usługowy wytwarzają odpady, z których część jest sortowana i po recyklingu trafia do nas z powrotem jako surowiec, z którego wykonano nowe przedmioty. Tak na przykład powstają ciepłe bluzy polarowe, które wcześniej były plastikowymi butelkami na napoje lub aluminiowe ramy rowerów, które powstały z puszek.

Są jednak takie odpady z tworzyw, papieru lub drewna, które z różnych przyczyn nie nadają się do recyklingu. Zazwyczaj trafiają one na składowiska odpadów, gdzie nie można już w żaden sposób z nich skorzystać. Folia, z której powstają siatki rozkłada się około 400 lat, butelki i papierki po cukierkach – nawet 450 lat. Grubszym foliom rozkład zajmuje nawet tysiąc i więcej lat. Jednak taki niekontrolowany rozkład powoduje powstawanie mikroplastiku. Te małe cząsteczki przenikają do wody i organizmów żywych, co powoduje, że każdy z nas, według badań naukowców, zjada średnio, 5 gramów plastiku tygodniowo. To tyle, ile waży karta płatnicza.

Co można zrobić, żeby nieświadomie nie jeść plastiku? Odzyskać z niego energię! Oczywiście, odzysk energii, który jest możliwy w procesie spalania tworzyw musi się odbywać w odpowiednio przystosowanej instalacji, w którą wyposażona jest elektrociepłownia w Zabrzu.

Zakład produkujący RDF, planowany w Zawierciu, to przede wszystkim rozdrabniarki i sita oraz separatory wyciągające zaplątane kawałki metalu, szkła lub kamieni. Pozostałe tworzywa sztuczne, które nie zawierają chloru, papier i drewno są mielone na niewielkie płatki przypominające konfetti – tak wygląda właśnie RDF. Przy jego produkcji nie ma żadnych procesów chemicznych – nic nie jest podgrzewane, rafinowane czy destylowane – tylko rozdrabnianie i rozdzielanie. Cały proces jest bezwonny dla otoczenia – hala jest zamknięta, wentylowana oraz wyposażona w systemy odpylania. Paliwo będzie pakowane do szczelnych ciężarówek i bezpiecznie transportowane do elektrociepłowni w Zabrzu.

Warto zapamiętać:

  • Tworzywa sztuczne muszą być skutecznie zagospodarowane!
  • Tworzywa sztuczne powstają z ropy naftowej i można odzyskać z nich energię!
  • Produkcja RDF jest prostym i bezpiecznym procesem bez wpływu na środowisko.
  • Paliwo RDF jest bezpieczne w transporcie.
  • RDF z Zawiercia będzie spalany w EC Zabrze.