komunikat prasowy

Chowamy rurę pod rzeką

25 Maj 2021, 00:00

wyjście głowicy w komorze odbiorczej

W ramach modernizacji mostów Pomorskich we Wrocławiu, Fortum realizuje projekt przełożenia rury ciepłowniczej pod rzeką. To zadanie nietypowe na skalę europejską. Firma z sukcesem zakończyła pierwszy przewiert i przygotowuje się do drugiego.

Przy mostach Pomorskich wydrążyliśmy pierwszy mikrotunel pod dnem Odry. Projekt jest wyjątkowo trudny, ponieważ realizujemy go w centrum, gdzie jest mało miejsca i istnieje wysokie ryzyko kolizji z innymi instalacjami. Choć technologia nie jest nowa, to jednak nie słyszałem o innym projekcie w Europie, który byłby prowadzony w takich warunkach – w ścisłym centrum miasta i na takich głębokościach – mówi Wojciech Trzebieniak, kierownik projektu w Fortum.

Fortum ma przenieść rurę ciepłowniczą do tunelu pod dnem Odry. Firma wybudowała już dwie komory ciepłownicze – startową przy ulicy Ks. Witolda oraz odbiorczą przy ulicy Grodzkiej. Komory te, ze względu na wymaganą głębokość – startowa o głębokości 18 m a odbiorcza 16 m ­– zostały zaprojektowane w technologii ścian szczelinowych, która gwarantuje największą szczelność.

W ubiegłym tygodniu Fortum wykonało pierwszy przewiert o długości ok. 144 m. Kolejnym etapem będzie realizacja drugiego przewiertu oraz montaż nowej sieci ciepłowniczej w komorach i pod rzeką. Następnie firma podłączy nową sieć do systemu ciepłowniczego i zdemontuje stary odcinek z mostu. Prace związane ze schowaniem rury zakończą się do końca 2021 r. Dzięki temu wrocławianie będą mogli cieszyć się widokiem zabytkowego mostu już bez przesłaniającej go rury.

Projekt jest realizowany wspólnie ze spółką Wrocławskie Inwestycje.

 

komora startowa w trakcie mikrotunelingu

 

wyjście głowicy w komorze odbiorczej