komunikat prasowy

Nie ma decyzji o budowie elektrociepłowni. Najpierw analizy i konsultacje.

18 Maj 2021, 00:00

Fortum rozpoczyna wielomiesięczny etap analiz i konsultacji w związku z projektem budowy nowej elektrociepłowni na paliwo alternatywne dla aglomeracji wrocławskiej. Dopiero po jego zakończeniu zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy inwestycja będzie realizowana. Niezależnie od działań Fortum zostaną także przeprowadzone konsultacje społeczne, za które zgodnie z prawem odpowiada gmina.

Projekt jest na wstępnym etapie. Ewentualna decyzja o budowie instalacji wymaga szeregu analiz formalno-prawnych, środowiskowych oraz działań informacyjno-konsultacyjnych.  

Mamy świadomość, że inwestycje dotyczące energetyki czy zagospodarowania odpadów wiążą się z dużym zainteresowaniem i nierzadko obawami wśród mieszkańców. Każdy z nas chce mieszkać w przyjaznym, czystym i bezpiecznym otoczeniu. W to bezwarunkowe założenie wpisują się elektrociepłownie odzyskujące energię z odpadów. W całej Europie jest ich ponad 450. W Polsce funkcjonują m.in. w Szczecinie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie czy Bydgoszczy.Tego typu obiekty powstają także w Gdańsku i Olsztynie. Mieszkańcy tych miast również mieli pytania i wątpliwości przed budową. Były wówczas obawy, emocje, nierzadko protesty. Z dzisiejszej perspektywy widać, że inwestycje te służą dobrze lokalnym społecznościom. Bez uciążliwych zapachów czy hałasu zagospodarowują część odpadów wytwarzanych przez mieszkańców, które  nie nadają się do recyklingu  – mówi Piotr Górnik,  dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Pisemne zobowiązanie do podjęcia działań informacyjno-konsultacyjnych Fortum złożyło 11 maja informując o rozważanych planach inwestycyjnych. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się pierwsze spotkania otwarte dla mieszkańców. Ze względu na sytuację epidemiczną odbywały się w formule online. W najbliższych tygodniach Fortum planuje kolejne spotkania z myślą o różnych grupach mieszkańców. Narzędzi i form zasięgania opinii będzie więcej. W planach jest m.in. funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych na terenie gmin Długołęka, Wisznia Mała oraz Wrocławia. Firma zapowiada również organizację wyjazdów studyjnych oraz zaproszenie przedstawicieli samorządów, mieszkańców do dyskusji w ramach Rady Społecznej.

– Dostrzegamy duże zainteresowanie projektem i sporo emocji. Jednocześnie podkreślam, że decyzja o budowie nie zapadła. Przed nami wiele miesięcy analiz pod kątem formalno-prawnym czy środowiskowym, zasięgania opinii wielu instytucji choćby w procedurze dotyczącej uwarunkowań środowiskowych. Chcemy aby ten okres był również czasem informowania i rzeczowego dialogu, do którego zapraszam. Deklaruję przy tym pełną transparentność i wpływ na ostateczny kształt projektu. W ostatnich dniach udostępniliśmy na naszej stronie internetowej www.ecodnova.pl raport oddziaływania środowiskowego  dotyczący projektu – zapewnia Piotr Górnik.

Fortum rozważa budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nie nadających się do ponownego wykorzystania, wytwarzanych przez mieszkańców aglomeracji wrocławskiej. Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem,  na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Byłaby odizolowana od zabudowy mieszkaniowej z każdej strony – drogami krajowymi S8 i 98 oraz linią kolejową. Obiekt umożliwiłby produkcję ekologicznej energii cieplnej dla około 35 tys. mieszkańców oraz energii elektrycznej dla około 160 tys. mieszkańców.