komunikat prasowy

Nietypowy gość „Lata z Teatrem” w Zabrzu

22 Lipiec 2021, 00:00

W tegorocznej edycji „Lata z Teatrem” w Zabrzu organizatorzy uwzględnili wykłady i dyskusje z wyjątkowym gościem. Z dziećmi uczestniczącymi w projekcie spotkał się prof. GOZ, główny bohater kampanii społecznej „Kraina GOZ”. Kim jest i co ma wspólnego z zabrzańskim teatrem?

– Kraina GOZ powstała z potrzeby serca, aby powiedzieć o problemach, które prawdziwe są i powoli zaczynają już nas wszystkich przytłaczać. Ale cały czas jest nadzieja. Największa właśnie w młodym pokoleniu – dzieci nie mają jeszcze nawyków, które dorosłym tak trudno zmienić i przede wszystkim wierzą w swoją sprawczość. Młodzi aktorzy z Teatru Nowego w Zabrzu i ich koledzy i koleżanki z grupy dziennikarskiej projektu „Lato z Teatrem” pokazali, że o Gospodarce Obiegu Zamkniętego można mówić w sposób interesujący – tak na scenie, jak na łamach lokalnych mediów. – mówi Tomasz Olejnik, aktor wcielający się w postać prof. GOZ.

Postać prof. GOZ współtworzy Magdalena Jarząbek, odpowiedzialna za część kreatywną kampanii „Kraina GOZ”. Projekt jest organizowany przez Fortum, europejską firmę energetyczną, która w 2018 r. wybudowała w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię. Kampania ma zachęcać Polaków do zmiany nawyków w zgodzie z zasadami GOZ. 

– Prof. GOZ ma przede wszystkim wzmacniać nasze poczucie, że w życiu to, co robimy, wpływa na otaczający nas świat. Przekonuje, że aby uczynić świat lepszym, wystarczy, abyśmy postarali się żyć mądrzej. Ostatecznie każdy z nas może dla siebie i swojej społeczności stać się „profesorem” czy „profesorką” GOZ i zacząć zmieniać rzeczywistość. Takimi „profesorami” i „profesorkami” GOZ stały się dzieci uczestniczące w projekcie „Lato z Teatrem” – do zmian w duchu Gospodarki Obiegu Zamkniętego próbowały przekonać mieszkańców Zabrza prezentując główne myśli tej koncepcji w formie spektaklu. To niezwykle kreatywne i wierzę, że także skuteczne podejście do tematu – dodaje Magdalena Jarząbek.

Merytoryczne przygotowanie do spektaklu dzieci otrzymały w ramach lekcji na temat Gospodarki Obiegu Zamkniętego, dostępnych bezpłatnie na platformie edukacyjnej GOZedu, stanowiącej jeden z elementów kampanii „Kraina GOZ” oraz podczas spotkań na żywo, zorganizowanych na początku lipca. Tygodnie przygotowań 11 lipca zwieńczył spektakl „Eko-duszek” wystawiony przez dzieci na deskach Teatru Nowego w Zabrzu.  

– Jestem pod wrażeniem wiedzy i zaangażowania dzieci. Przyznaję, że nie raz byłem zaskoczony poziomem pytań, jakie otrzymywałem od tych młodych badaczy koncepcji GOZ, a także poziomem artystycznym, jaki zaprezentowali na scenie teatru. Myślę, że jeśli tak ma wyglądać przyszłe pokolenie decydentów, przedsiębiorców, naukowców i obywateli, to możemy spać choć trochę spokojniej. Nasza planeta będzie w dobrych rękach. – podsumowuje Tomasz Olejnik, prof. GOZ.

Więcej o kampanii „Kraina GOZ”: https://krainagoz.pl/