komunikat prasowy

Fortum rozpoczęło sezon grzewczy we Wrocławiu

25 Październik 2021, 00:00

Od początku roku 2021 Fortum prowadzi prace, związane z rozbudową i modernizacją wrocławskiej sieci ciepłowniczej. Do końca września przeprowadzono we Wrocławiu inwestycje o łącznej wartości ponad 23 mln zł, a w ostatnim kwartale tego roku zaplanowano zakończenie kolejnych przedsięwzięć w wysokości około 31,5 mln zł. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne w mieście realizowane w 2021 roku będą wynosiły niemal 55 mln zł. 

W ostatnich miesiącach spółka wykonała 81 podłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej, między innymi przy ulicy Dworcowej, Małachowskiego, Skarbowców, Kamiennej, Maślickiej, Buforowej czy Tęczowej. Łączna długość wybudowanych przyłączy wyniosła niemal 7,68 km. Dane z ostatnich miesięcy pokazują, że coraz więcej Klientów chce także korzystać w ogóle z sieci ciepłowniczej – od początku stycznia do końca września br. podpisano 143 nowe umowy na całkowitą moc niemal 55 MW.

Sezon wiosenno-letni jak co roku był dla nas czasem intensywnej pracy związanej z modernizacją i rozbudową sieci. Nasze działania mają na celu nie tylko zapewnienie mieszkańcom Wrocławia bezpiecznych dostaw ciepła, ale są również istotnym elementem walki ze smogiem. – powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Fortum jest przygotowane, aby rozpocząć „sezon grzewczy” przy czym nazwa ta pozostała tylko umownie, gdyż wrocławska sieć ciepłownicza uruchamia się właściwie sama i start sezonu rozpoczyna się we Wrocławiu „automatycznie”. Zarządcy budynków mogą sami określić przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie jest samoistnie uruchamiane bądź wstrzymywane.

System automatyki pogodowej, z którego korzysta już ponad 90% naszych klientów we Wrocławiu to zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada działania tego systemu jest prosta – w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane. Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością jest także Fortum Optimum, czyli – usługa pozwalająca na utrzymywanie stabilnego komfortu cieplnego wewnątrz budynku. System bierze pod uwagę ponad 10 czynników, takich jak wiatr czy wilgotność powietrza. A ponadto optymalizujemy w ten sposób zużycie ciepła. – wyjaśnia Anna Małolepsza-Kasner, Dyrektor Funkcji Klienta w Fortum.

Rezygnacja z dodatkowych źródeł ciepła przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i ograniczenie korzystania z indywidualnych pieców, a co za tym idzie tzw. niskiej emisji, będącej główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w mieście. To właśnie te korzyści sprawiają, że coraz więcej Klientów decyduje się na nowoczesne rozwiązania, jakie oferuje Fortum.