komunikat prasowy

Jak dzieci mogą uratować świat od śmieci?

08 Grudzień 2021, 00:00

Kraina GOZ lekcja pokazowa w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu. Na zdjęciu stoi prof. GOZ, a przed nim siedzą uczniowie SP nr 6.

Z czym kojarzy ci się określenie „eko”? Co możemy zrobić, żeby powstawało jak najmniej śmieci? Ile kilogramów paliwa z odpadów wystarczy, aby powstała energia do naładowania telefonu komórkowego? Odpowiedzi na te i inne pytania szukały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Zawierciu podczas wczorajszej lekcji pokazowej, którą zorganizowała firma Fortum w ramach prowadzonej kampanii społecznej Kraina GOZ. 

Celem lekcji jest budowanie świadomości oraz kształtowanie dobrych nawyków wśród najmłodszych obywateli w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), a także pokazanie dlaczego jest ona tak ważna dla naszej planety. Dzieci w sposób interaktywny i angażujący uczą się dbałości o własne otoczenie poprzez mądre gospodarowanie odpadami, tj. m.in. ograniczanie ich powstawania oraz dbałość o ich ponowne wykorzystanie, utrwalają wiedzę na temat segregacji odpadów, a także zdobywają wiedzę o tym, że możliwe jest wykorzystanie odpadów jako ekologicznego surowca do produkcji energii. Lekcja ma również dać dzieciom poczucie sprawczości, że to co robią, wpływa na otaczający je świat. Lekcję poprowadził prof. GOZ, główny bohater kampanii.

– Kraina GOZ powstała z potrzeby serca, aby powiedzieć o problemach, które prawdziwe są i powoli zaczynają już nas wszystkich przytłaczać. Ale cały czas jest nadzieja. Największa właśnie w młodym pokoleniu – myślę, że dzieci będą doskonałymi ambasadorami zmian w duchu GOZ. Nie mają jeszcze nawyków, które dorosłym tak trudno zmienić i przede wszystkim wierzą w swoją sprawczość. I słusznie – wkrótce będą decydować o przyszłości naszego kraju jako obywatele, konsumenci, politycy, przedsiębiorcy czy naukowcy, więc dobrze, aby miały poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie – mówi prof. GOZ.

W ramach kampanii Kraina GOZ firma Fortum uruchomiła platformę edukacyjną GOZedu, składającą się z czterech interaktywnych lekcji na temat gospodarki obiegu zamkniętego. Pierwsza lekcja przedstawia ogólne założenia koncepcji GOZ, a trzy kolejne lekcje pozwolą lepiej zrozumieć poszczególne etapy hierarchii postępowania z odpadami. Lekcje zostały przygotowane przez zespół kreatywny Fortum we współpracy z dyplomowaną nauczycielką oraz wpisują się w podstawę programową dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Wszystkie lekcje są dostępne bezpłatnie, po rejestracji, której na platformie GOZedu dokonuje nauczyciel. Szczegóły znajdują się na stronie: https://gozedu.pl/

 

Więcej informacji o kampanii Kraina GOZ można przeczytać na stronie: https://krainagoz.pl/

Kraina GOZ lekcja pokazowa w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu. Na zdjęciu stoi prof. GOZ przy tablicy objaśnia uczniom.

 

Kraina GOZ lekcja pokazowa w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu. Na zdjęciu stoi prof. GOZ, a przed nim siedzą uczniowie SP nr 6.