komunikat prasowy

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu przygotowana do sezonu jesienno-zimowego

19 Październik 2022, 11:02

Wielopaliwowa Elektrociepłownia Fortum Silesia w Zabrzu po przeprowadzeniu remontów w okresie letnim jest gotowa na sezon jesienno-zimowy. Kotły instalacji zasilane są mieszanka węgla kamiennego oraz lokalnym paliwem wytwarzanym z odpadów. Ich wykorzystanie przyczynia się do redukcji nienadających się do recyklingu odpadów z tzw. frakcji resztkowej, która zamiast trafiać na składowiska może stanowić paliwo do produkcji energii.

Paliwa z odpadów są ogólnodostępne lokalnie i nie musimy ich importować. Ze względu na dostępność węgla i jego ceny to teraz szczególnie istotny element bezpieczeństwa energetycznego i komfortu cieplnego dla mieszkańców Zabrza i Bytomia – mówi Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Zabrze, należącej do Fortum w Polsce.

Nakłady na inwestycje i remonty wykonane w 2022 r. w Elektrociepłowni wyniosły ponad 10 mln zł. W ramach prac Fortum wykonało przegląd roczny wszystkich instalacji, dokonano oceny stanu technicznego turbogeneratora i  kotła, usunięto usterki  oraz wykonano niezbędne naprawy przygotowujące Elektrociepłownię Zabrze do  funkcjonowania w najbliższych w sezonie ciepłowniczym 2022/2023.

Zastosowanie wysokosprawnej technologii redukcji emisji w gazach wylotowych w Elektrociepłowni Fortum Silesia w Zabrzu pozytywnie wpływa na jakość powietrza w regionie Górnego Śląska i realizuje z powodzeniem założenia pakietu klimatycznego. Podstawowym założeniem projektowym Elektrociepłowni było wykorzystanie paliwa alternatywnego bazującego na lokalnych odpadach komunalnych. W obecnej chwili wszystkie dostawy paliwa odpadowego są pozyskiwane od lokalnych dostawców paliwa alternatywnego, z którymi Fortum ma podpisane umowy, najczęściej wieloletnie. Elektrociepłownia posiada również długoterminowe umowy na dostawy węgla kamiennego z Polską Grupą Górniczą, która od wielu lat jest dostawcą paliwa dla zabrzańskiej instalacji.