komunikat prasowy

Fortum gotowe na sezon jesienno-zimowy we Wrocławiu

20 Październik 2022, 09:41

Wrocławska sieć ciepłownicza, której właścicielem jest firma Fortum, po rozbudowie i pracach modernizacyjnych jest przygotowana na sezon jesienno-zimowy. Fortum zamknie rok 2022 inwestycjami we Wrocławiu o wartości ok. 78 mln zł, z czego 29 mln zł zostanie przeznaczona na przyłączenia nowych odbiorców, a 49 mln zł na modernizacje sieci i węzłów cieplnych. Na półmetku jest realizacja rocznego planu przyłączeń nowych obiektów do sieci ciepłowniczej.

Inwestycje Fortum w sieć ciepłowniczą Wrocławia to kolejny krok na drodze do poprawy jakości powietrza w mieście. Dzięki inwestycjom, ale też monitoringowi stanu technicznego sieci ciepłowniczej, infrastruktura sieciowa Fortum we Wrocławiu jest gotowa na sezon jesienno-zimowy. 

Ciepło sieciowe jest najlepszym sposobem na likwidację zjawiska niskiej emisji – głównej przyczyny smogu w mieście, a każdy nowy obiekt przyłączony przez Fortum do sieci ciepłowniczej to nasz wkład w poprawę jakości powietrza we Wrocławiu – mówi Piotr Michalczyk, kierownik ds. inwestycji sieciowych w Fortum Od początku 2022 roku Fortum włączyło do wrocławskiej sieci ciepłowniczej 98 nowych obiektów o zamówionej mocy 36,5 MW, to m.in. 42 kamienice podłączone w ramach programu Czysta Energia dla Wrocławia, które zrezygnowały z indywidualnych pieców grzewczych. Jesteśmy na półmetku przyłączeń we Wrocławiu – plan na ten rok to realizacja ok. 200 przyłączeń. Tradycyjnie najwięcej tego typu inwestycji wykonujemy w ostatnim kwartale roku – dodaje.

Fortum na inwestycje w całym 2022 roku przeznaczy ok. 78 mln zł. W tej kwocie 29 mln zł to wydatki na przyłączanie nowych odbiorców do sieci, a 49 mln zł to wydatki modernizacyjne. Dzięki tym inwestycjom jesteśmy gotowi na sezon jesienno-zimowy we Wrocławiu.

Ciepło sieciowe jest najlepszym rozwiązaniem w walce o jakość powietrza w miastach. Dlatego też zachęcamy mieszkańców Wrocławia do przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Od początku bieżącego roku do końca września podpisaliśmy 103 umowy na całkowitą moc 37,2 MW. Systematycznie realizujemy te umowy powiększając grono użytkowników ciepła sieciowego we Wrocławiu – przekonuje Anna Małolepsza – Kasner, dyrektor funkcji klienta w Fortum.

Start sezonu grzewczego już od kilku lat nie ma wyznaczonej daty – przede wszystkim ważną rolę odgrywa temperatura panująca na zewnątrz. We Wrocławiu ciepło uruchamia się autonomicznie dzięki automatyce pogodowej, a to kiedy rzeczywiście zostanie włączone ogrzewanie w danym budynku uzależnione jest od decyzji jego zarządców. Z takiego zautomatyzowanego rozwiązania korzysta już ponad 90 proc. klientów Fortum we Wrocławiu, dla których system automatyki pogodowej monitoruje warunki pogodowe, a następnie uruchamia i steruje dostawą ciepła. Zasada działania tego systemu jest prosta – w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast, gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane.