Ciepłownictwo przyszłości – czyli jakie? Jak w obecnych czasach zmieniać obszar ciepła by odchodzić od paliw kopalnych, jakich szukać rozwiązań by skutecznie ograniczać zjawisko ubóstwa energetycznego? Zbliża się III Kongres GOZpodarka, na którym już 27 października wspólnie z ekspertami, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych poszukamy odpowiedzi jak transformować ciepłownictwo by było nowoczesne, dostępne i przyjazne środowisku. Zapraszamy do uczestnictwa w ważnym wydarzeniu na ciepłowniczej drodze do dekarbonizacji, które odbędzie się w Warszawie w formule stacjonarnej oraz online.
Gospodarka obiegu zamkniętego jest dzisiaj koniecznością, również w kontekście transformacji energetycznej. W ten nurt wpisuje się również wykorzystanie odpadów komunalnych w ciepłownictwie systemowym. Oczywiście odzysk energii z odpadów nie jest rozwiązaniem dla wszystkich śmieci, które produkujemy jako społeczeństwo, ale z pewnością jest ważnym elementem rozwiązywania problemów odpadów resztkowych, a także może zapewnić Polsce większe bezpieczeństwo energetyczne.
Obecny kryzys energetyczny związany z dostępnością i kosztami paliw kopalnych powinien dać jasny impuls do przyspieszenia transformacji energetycznej. A jak tę transformację przeprowadzić w obszarze ciepłownictwa? Pojawia się coraz więcej pomysłów na ekonomiczne ciepło przyjazne środowisku, a gospodarka obiegu zamkniętego staje się coraz ważniejszym elementem tej układanki. M.in. na temat ciepłownictwa przyszłości, ale również o tym jak walczyć z ubóstwem energetycznym będziemy mówić na Kongresie GOZpodarka, który Fortum realizuje wspólnie z Pracodawcami RP – mówi Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska.
Skuteczne wdrożenie gospodarki obiegu zamkniętego wymaga współdziałania. Nie bez przyczyny w Kongresie wezmą udział również przedstawiciele samorządów, ponieważ dzisiaj szczególnie ciepłownictwo miejskie i powiatowe staje przed poważnym dylematem jak przetrwać ciężkie czasy. Do udziału w debatach na temat przyszłości ciepłownictwa oraz zjawiska ubóstwa energetycznego zaprosiliśmy również przedstawicieli władzy publicznej, biznesu oraz organizacji pozarządowych.
Z transformacją energetyczną nie możemy czekać, szczególnie w tak trudnym czasie i przy panującej napiętej sytuacji społeczno-gospodarczej i geopolitycznej. Idea gospodarki obiegu zamkniętego powinna być priorytetem dla rządu i samorządów, ale również dla przedsiębiorców. Dziś transformacja energetyczna to nie tylko dobre zmiany dla klimatu i środowiska, to również, a może przede wszystkim, bezpieczeństwo kraju – mówi Rafał Baniak Prezes Pracodawców RP.
Kongres GOZpodarka jest przestrzenią do dyskusji na temat modelu wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Polsce, do udziału w której zapraszamy przedstawicieli rządu, samorządu, a także dziennikarzy, naukowców i przedstawicieli biznesu. Tegoroczna edycja Kongresu koncentruje się na ciepłownictwie przyszłości, dekarbonizacji i zjawisku ubóstwa energetycznego.
Transmisja kongresu na żywo dostępna będzie na stronie www.gozpodarka.pl. Serdecznie zapraszamy.