komunikat prasowy

Fortum dba o owady zapylające w Zabrzu. Na terenie elektrociepłowni powstanie łąka kwietna.

15 Maj 2023, 00:00

Zabrzańska elektrociepłownia Fortum postanowiła w sposób szczególny zadbać o owady zapylające, wśród których są pszczoły miodne, zamieszkujące sześć uli znajdujących się na terenie zakładu. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pszczół, przypadającego na dzień 20 maja, przy bramie wjazdowej na terenie elektrociepłowni powstanie łąka kwietna o powierzchni ponad 3 tys. mkw. Teren został już odpowiednio przygotowany i obsiany.

Od sierpnia 2022 r. roku na terenie Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu znajduje się 6 uli, w których według naszych szacunków znajduje się 300 tys. pszczół miodnych. To m.in. z myślą o nich oraz o innych owadach zapylających powstała łąka kwietna, na której już wkrótce zakwitną rośliny zapewniające pszczołom i innym zapylaczom schronienie oraz dostęp do różnorodnego pokarmu przez cały sezon kwitnienia.  

Od ubiegłego roku na terenie elektrociepłowni mamy nowych lokatorów, którymi są pszczoły miodne, zamieszkujące sześć postawionych specjalnie dla nich uli. Powstająca łąka kwietna została posiana właśnie z myślą o nich, ale nie tylko. Łąka kwietna to świetna alternatywa dla wymagającego pielęgnacji trawnika. Oczywiście udostępniamy ją wszystkim okolicznym zapylaczom, a do tego grona zaliczają się również mrówki czy chrząszcze. Dla dzikich owadów zapylających mamy w planie wybudowanie dodatkowych drewnianych domków – mówi Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Liczymy na to, że w tym roku nasze pszczoły korzystając z posianych roślin kwietnych po raz pierwszy wyprodukują miód.

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu dba o wszystkie owady zapylające, ponieważ zdajemy sobie sprawę jak bardzo są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania środowiska, w którym żyjemy.

Mieszanka nasion na łąkę kwietną została specjalnie dobrana pod kątem różnych gatunków owadów zapylających oraz terenu, a przewagę stanowią rośliny wieloletnie. Pierwsze kwiaty pojawią się już za ok. 6 tygodni – podkreśla Krzysztof Poppe, który zawodowo zajmuje się pszczelarstwem i opiekuje się zabrzańskimi pszczołami. Pszczoły są również doskonałym wskaźnikiem jakości środowiska. Pozyskany miód zostanie przebadany w laboratorium pod kątem gatunków roślin, które pszczoły odwiedziły w poszukiwaniu pyłku i nektaru. W przypadku pszczoły miodnej oblatują one obszar o promieniu ok. 3 km od ula. Badając miód z pasieki możemy uzyskać informację o środowisku na obszarze 27 kmkw. 

Zbliżający się Światowy Dzień Pszczół, przypadający już wkrótce, bo 20 maja, to świetna okazja, żeby sobie przypomnieć o znaczeniu pszczół dla środowiska naturalnego i dla pozyskiwania przez nas żywności. To także dobry moment, żeby zastanowić się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.