blog post

Wybieramy taryfę energetyczną

Katarzyna Kant-Wysocka 30 Październik 2019, 11:40

Mężczyzna trzymający żarówkę i liczący oszczędności na kalkulatorze.

Płacąc rachunki za energię elektryczną rzadko zastanawiamy się nad tym, czy wybraliśmy dobrą taryfę energetyczną. Tymczasem, wybór taryfy jest bardzo istotny. Zanim jednak przedstawimy, czym charakteryzują się taryfy, opiszemy czym one są i jak działają.

Warto pamiętać, że chociaż rynek energii elektrycznej jest w Polsce i krajach Unii Europejskiej uwolniony, to plany cenowe, uwzględniające siłę nabywczą konsumentów, ustala Urząd Regulacji Energetyki (URE). Wszyscy sprzedawcy, w tym Fortum, dostosowują swoje oferty do podstawowych grup taryfowych.

Co ważne, ponieważ taryfy kontrolowane są przez urząd, mają określone symbole, zawsze takie same, bez względu na to, u jakiego sprzedawcy kupujemy energię.

  • Litera (np. G) mówi o tym, czy dana taryfa przeznaczona jest dla domu czy firmy lub instytucji. G oznacza, że jest to taryfa dla domu, a C, B i A – dla firm zasilanych z sieci o napięciu niskim, średnim lub wysokim.
  • Pierwsza cyfra oznacza moc umowną. Dla taryf domowych będzie to zawsze „1”
  • Druga cyfra mówi, ile stref ma taryfa, czyli ile różnych cen prądu ma taryfa w zależności od godziny. Czyli taryfa G11 będzie taryfą do domu, jednostrefową.

A jakie taryfy najczęściej mamy w naszych domach?

Zwykle klienci wybierają taryfę G11. Oznacza ona, że przez całą dobę mamy tę samą cenę prądu. Najkorzystniejsza jest dla tych, którzy używają urządzeń zasilanych prądem, niezależnie od pory.

Taryfa G12 jest dwustrefowa (wskazuje na to cyfra 2). Oznacza to, że w jednej strefie zapłacimy cenę niższą (w nocy), a w drugiej wyższą (w dzień). Jeśli nasz tryb życia jest bardziej nocny i właśnie w tym czasie częściej korzystamy z prądu – taka taryfa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby sprzęty zużywające najwięcej prądu (takie jak pralka i zmywarka) uruchamiać po godzinie 22. Może to być jednak problematyczne, jeśli mieszkamy w bloku.

Taryfa G12w nazywana jest taryfą weekendową. Podobnie jak G12, ta również ma dwie strefy, ale dodatkowo za prąd zapłacimy mniej także w weekendy. Ponownie warto zastanowić się, czy taka taryfa odpowiada naszemu trybowi życia.

Taryfy energetyczne dla firmy

Firmy do swojego funkcjonowania potrzebują prądu, ale ich zapotrzebowanie jest różne. Inne ilości energii zużywa biuro rachunkowe, a inne wielka fabryka. Dlatego dla firm taryfy różnią się w zależności od tego, czy przyłączone są do sieci niskiego, średniego czy wysokiego napięcia. Te pierwsze będą mieć oznaczenie C, kolejne – B i A. Tak jak w przypadku taryf dla domu, firmowe taryfy również mają strefy. Opiszemy to na przykładach:

Biuro rachunkowe pracuje w godzinach 10-18. Korzystną dla nich taryfą będzie C11 ze stałą ceną prądu przez całą dobę. Z kolei mały pub otwarty w godzinach 16-24 wybierze taryfę C12a, w której prąd jest tańszy poza godzinami szczytu (wtedy kiedy jest czynny). Jest także taryfa C12b, która dzieli dobę na strefę dzienną i nocną. Ponieważ w nocy przedsiębiorca zapłaci mniej, być może zdecyduje się na nią właściciel piekarni, która najwięcej prądu przeznaczonego na wypieki zużywa właśnie nocą.

Jaka taryfa w trakcie budowy domu?

Jeśli budujemy dom, nie możemy jeszcze korzystać z taryf dla domu, ponieważ de facto dom jeszcze nie istnieje. Wówczas korzystamy z tzw. prądu budowlanego. Są to taryfy takie, jak dla firm zasilanych z sieci o niskim napięciu: C11, C12a, C12b. Jest to prąd o cenach wyższych niż te dla domu, ale zaraz po odbiorze nieruchomości będzie można przejść na taryfę dla domu i wybrać odpowiedni wariant cenowy.

Czy można zmienić taryfę energii elektrycznej?

Taryfę możemy zmienić, decydując się na podpisanie aneksu do umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej. Warto jednak to dokładnie przemyśleć. Taryfy inne niż jednostrefowa wymagają pewnej samodyscypliny i kontroli, jeśli nie chcemy płacić zbyt wysokich rachunków. Jeśli nie mamy z taką kontrolą problemu, zmiana taryfy będzie dla nas dobrym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze.