blog

Czy ogrzewanie w bloku może zmniejszyć ilość smogu?

Amelia.Szeptucho@fortum.com   |   19 Marzec 2019

Smog, ciepło sieciowe

Czy ogrzewanie w bloku może zmniejszyć ilość smogu? Znajdź ekologiczny sposób na dostarczenie ciepła mieszkańcom

Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu smogu umiera rocznie około 45 tysięcy osób w Polsce. I chociaż większość z nas wini za ten stan rzeczy samochody, to – jak podaje Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska – głównymi sprawcami smogu są konwencjonalne źródła ciepła w domach, a zatem nieefektywne ogrzewanie węglem i drewnem, oraz miejskie kotłownie generujące zanieczyszczenia. Jesteś zarządcą nieruchomości i chcesz ograniczyć problem smogu w swoim mieście? Możesz podłączyć blok do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Z tekstu dowiesz się:

 • Czym jest smog i jak powstaje?

 • Dlaczego smog jest szkodliwy dla zdrowia?

 • Jak możesz ograniczyć ilość zanieczyszczeń w swoim mieście?

 • Jak podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci ciepłowniczej?

Od kilku lat polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Samo oddychanie powietrzem we Wrocławiu przez rok przynosi skutki podobne do tych, jakie dałoby wypalenie tysiąca papierosów (w innych miastach jest jeszcze gorzej). A sprawcą tego wszystkiego jest… smog. Co to jest, jak powstaje i czy możesz go ograniczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Smog. Jak powstaje i co to takiego?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które powstaje w wyniku inwersji temperaturowej – oznacza to, że znajdująca się nisko warstwa zimnego powietrza jest zatrzymywana przez położoną wyżej warstwę cieplejszą. Ze smogiem mamy do czynienia zwykle przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności, gdy do powietrza – w wyniku działalności człowieka – przedostają się szkodliwe związki chemiczne, m.in. wodorotlenki, tlenki azotu i siarki oraz substancje stałe, czyli pyły. Do najgroźniejszych zalicza się benzo(a)piren oraz pyły zawieszone: PM10 i PM2,5. Źródła smogu należy upatrywać w tzw. niskiej emisji, czyli spalinach i zanieczyszczeniach, które są uwalniane na wysokości do 40 metrów.

Jak smog wpływa na Twoje zdrowie?

Jego ofiarami padają m.in. astmatycy, dzieci i ludzie starsi. Które z substancji najbardziej trują?

 • Benzo(a)piren – powstaje na skutek nieefektywnego spalania węgla i drewna. Ma silne właściwości rakotwórcze, jest także niebezpieczny dla noworodków.

 • PM10 i PM2,5 – pyły zawieszone powstałe w wyniku spalania. Ich mikroskopijne rozmiary sprawiają, że z łatwością dostają się przez płuca do układu krwionośnego. Powodują m.in. choroby nowotworowe, naczyniowe i sercowe, astmę i alergie, mają też niekorzystny wpływ na układ nerwowy i rozrodczy.

 • Tlenki azotu – ułatwiają przenikanie pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu do ludzkiego organizmu. Podrażniają drogi oddechowe i obniżają odporność.

Centralne ogrzewanie w bloku mieszkalnym, czyli sposób na ograniczenie ilości zanieczyszczeń w Twoim mieście

Jak możesz zmniejszyć ilość smogu w swoim mieście? Częstsze korzystanie z transportu publicznego to za mało. Jako zarządca bloku lub osiedla możesz bowiem decydować o sposobie ogrzewania nieruchomości. Skorzystaj z tego!

Centralne ogrzewanie to obecnie najbardziej przyjazna środowisku metoda ogrzewania budynku. Jakie korzyści przyniesie Ci centralne ogrzewanie od Fortum?

 • Ogrzewanie ekologiczne. Produkcja ciepła w elektrociepłowniach pozwala na znaczne ograniczenie zanieczyszczeń – do 98% mniej – w porównianiu do pieca węglowego. Sam proces produkcji podlega rygorystycznym normom emisyjnym, a ich przestrzeganie jest ściśle monitorowane. Zaawansowane filtry na kominach zatrzymują emisję szkodliwego benzo(a)pirenu i pyłów, a specjalne instalacje ograniczają emisję tlenków siarki i azotu o 50%. Decydując się na ogrzewanie z sieci, ograniczysz też straty energii. Ponadto zastosowanie procesu kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania ciepła i prądu, skutkuje zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla nawet o 30%.

 • Bezpieczeństwo i niezawodność. Ciepło sieciowe to nie tylko mniej smogu, ale też brak konieczności instalacji piecyków gazowych i kotłowni w budynku. Stały monitoring sieci i przeglądy, które odbywają się poza Twoim blokiem i za które odpowiada dostawca, ograniczają możliwość wystąpienia awarii do minimum.

 • Wygoda użytkowania. Brak urządzeń grzewczych w budynku eliminuje problem przeglądów i serwisowania oraz zakupu opału. Większość formalności możesz załatwić online. Fortum oferuje też szereg usług mobilnych.

 • Ogrzewanie przez cały rok – bez sezonów grzewczych! Jako zarządca bloku możesz zdecydować, kiedy ogrzewanie zostanie włączone i wyłączone. W razie konieczności – nawet latem!

 • Oszczędności. Ciepło systemowe to także jedno z najtańszych sposobów ogrzewania na rynku. Brak dodatkowych urządzeń pozwoli Ci zaoszczędzić na przeglądach i serwisowaniu. A dzięki monitoringowi płacisz tylko za realne zużycie energii cieplnej.

Jak podłączyć nieruchomość do sieci centralnego ogrzewania?

Chcesz podłączyć swój blok do miejskiej sieci ciepłowniczej? Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://www.fortum.pl/zapytanie-o-przylaczenie i wypełnisz formularz z zapytaniem. Nasi pracownicy sprawdzą, czy Twoja nieruchomość leży na terenie sieci, i poprowadzą Cię przez dalszy proces instalacji. Usługa jest oferowana na terenie Wrocławia, Częstochowy, Płocka, Zabrza i Bytomia.

Wybór centralnego ogrzewania to duży krok w kierunku poprawy jakości powietrza, którym na co dzień oddychasz. Wykonaj go już dzisiaj i dołącz do zadowolonych klientów Fortum!