Godzina Dla Ziemi

Każdego roku #GodzinaDlaZiemi jest obchodzona przez ludzi na całym świecie, którzy wyłączają światło na jedną godzinę. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego tak robimy?

Zdjęcie ojca z córką patrzących na globus.

Godzina dla Ziemi to symboliczny znak mający na celu podniesienie świadomości problemów związanych z klimatem poprzez umożliwienie osobom, firmom, rządom i organizacjom wyłączenia światła na jedną godzinę. Faktyczne wyłączenie światła ma charakter symboliczny, aby pokazać, że ludzie na całym świecie walczą razem, aby powstrzymać zmiany klimatyczne. Jest to inicjatywa organizacji World Wildlife Fund for Nature (#WWF).


W 2018 roku Godzina dla Ziemi wypada 24 marca między 20.30 a 21.30. Wiele instytucji kultury, obiektów handlowych i szkół dołączyło do oficjalnej listy budynków, w których zgaśnie światło, sprawdź je tutaj.

Godzina dla Ziemi to ogromny, symboliczny gest, ale pamiętajmy: jeśli naprawdę chcesz oszczędzać energię, to jest dużo rzeczy, które marnują energię bardziej niż oświetlenie!

Oto kilka świetnych wskazówek dotyczących oszczędzania energii

  • Zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu z 21 do 20 stopni, zmniejsza zużycie energii o 5 procent.
  • Aby podgrzać wodę na dziesięciominutowy prysznic, potrzeba tyle mocy, ile samochód elektryczny potrzebuje, aby przejechać kilometr! Skrócenie czasu spędzonego po prysznicem pozwoli Ci zaoszczędzić dużo energii.
  • Suszarki w większości domów są urządzeniami, które zużywają najwięcej mocy podczas użytkowania. Latem wywieś ubrania na zewnątrz, oszczędzając dużo energii i ciesząc się przyjemnym zapachem!
  • Zastanów się nad ogrzewaniem, uszczelnij okna, sprawdź izolację budynku i wybierz ekologiczne rozwiązanie. Ciepło sieciowe, gaz czy pompa ciepła, pomogą Ci zaoszczędzić sporo energii.