blog

Jakie żarówki wybrać do domu?

Katarzyna Kant-Wysocka 03 Październik 2019

Dawniej wybór żarówki był prosty: wszystkie działały tak samo, z tą tylko różnicą, że jedne dawały mocniejsze, a inne słabsze światło. Dziś wybór mamy szeroki, a kluczowym kryterium jest oszczędność energii oraz jakość. Jak się jednak nie pogubić w tym oświetleniowym urodzaju?

Zdjęcie kobiety trzymającej w jednej ręce zapaloną żarówkę ledową i w drugiej ręce wyłączoną żarówkę energooszczędną.

Żarówka tradycyjna

Tradycyjne żarówki z żarnikiem wykonanym z wolframu do niedawna dominowały w naszych domach. Nadal można je kupić, choć unijne regulacje mają na celu stopniowe odchodzenie od tej technologii. Ich zaletą jest niewątpliwie ciepła, przyjazna barwa światła oraz niska cena. Wadą jest krótki czas działania oraz energochłonność.

Naszym zdaniem nie warto kupować takich żarówek, choć obecnie są tanie jak nigdy dotąd (z uwagi na wycofywanie się z produkcji). Oszczędność jest bowiem pozorna. Co z tego, że sama żarówka kosztuje grosze, skoro zużywa więcej prądu niż jej energooszczędne odpowiedniki?

Świetlówka kompaktowa

Potocznie bywa nazywana żarówką energooszczędną i to wokół niej narosło wiele mitów. Najpopularniejsze z nich dotyczą rzekomego negatywnego wpływu na wzrok z powodu „migania”. Podobno tanie świetlówki migają bardziej. Tymczasem świetlówki kompaktowe mają elektroniczny układ zapłonowo-stabilizacyjny, który energię pobraną z sieci gromadzi w kondensatorze, a lampa jest zasilana przez przetwornicę o częstotliwości rzędu 40 kHz. Drugi zarzut stawiany świetlówkom kompaktowym dotyczy toksyczności. Zawartość rtęci ma powodować poważne problemy zdrowotne w wypadku zbicia świetlówki. Tak naprawdę w świetlówce zawarta jest zbyt mała ilość rtęci, żeby nam zagrażała. Jednak ostrożność wskazana jest zawsze.

Świetlówki kompaktowe charakteryzują się wielokrotnie dłuższym czasem pracy od żarówek tradycyjnych, są mniej zależne od wahań napięcia, a także przyczyniają się do mniejszej emisji szkodliwych substancji do środowiska (np. dwutlenku węgla). Jednak mają dość długi czas rozświetlania po włączeniu zasilania, a przy częstym włączaniu i wyłączaniu spada ich żywotność. Choć są lepsze od tradycyjnych żarówek, ale naszym zdaniem nie są optymalnym wyborem.

Oświetlenie LED

Obecnie jest to zdecydowanie najbardziej energooszczędne oświetlenie. Tego rodzaju świetlówki mogą być stosowane zarówno jako oświetlenie główne, jak i poboczne. Znakomicie nadają się jako oświetlenie dekoracyjne: podświetlać mogą obrazy, blaty, bibeloty. Szybko (bo już po sekundzie) osiągają pełnię możliwości, w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, które nagrzewają się dość długo. Jednak wybór rodzaju oświetlenia LED jest trudniejszy niż w przypadku żarówek wolframowych i kompaktowych. Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniej mocy. Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównujemy moc świetlówki LED do żarówki tradycyjnej. Pomoże to wybrać odpowiedni rodzaj.

Moc tradycyjnej żarówki (W) Wielkość strumienia światła (lumen)
100 1300-1530
75 920-1060
60 700-810
40 410-470
25 220-250

Wybierając świetlówki LED należy także zwrócić uwagę na mocowanie. Łatwo o pomyłkę, gdyż są one dostępne w wielu rozmiarach. Ważna też jest barwa światła. Wyraża się ją w jednostce zwanej Kelwinem. Im wyższa wartość, tym zimniejsze światło. To istotne o tyle, że nie każdy czuje się komfortowo, kiedy barwa światła jest bardzo chłodna. W sklepie można sprawdzić jak świecą poszczególne świetlówki i poprosić o radę sprzedawcę.

Coraz popularniejsze staje się instalowanie oświetlenia inteligentnego. Takimi systemami steruje się za pomocą aplikacji na smartfona. Można dzięki temu zmieniać kolor oświetlenia, natężenie światła, a nawet ustawiać pulsowanie (np. w rytm muzyki).

Mimo dość wysokiej ceny, żarówki LED są obecnie najlepszym wyborem. Najmniej się nagrzewają, zużywają najmniej prądu i są odporne na wstrząsy. W tabeli przedstawiamy zestawienie wad i zalet poszczególnych rodzajów żarówek i świetlówek.

Rodzaj żarówki/świetlówki Zalety Wady
Żarówka tradycyjna
  • Niska cena
  • Przyjazna barwa światła
  • Energochłonność
  • Krótki czas działania
Świetlówka kompaktowa
  • Dłuższy czas działania od żarówek tradycyjnych
  • Mniej zależna od wahań napięcia
  • Długi czas rozświetlania
  • Źle reaguje na częste wyłączanie i włączanie (spadek żywotności)
Świetlówka LED
  • Szybko osiągają pełnię możliwości po włączeniu
  • Energooszczędne
  • Mają wiele różnych barw światła
  • Dość drogie w porównaniu z tradycyjnymi
  • Łatwo trafić na niskiej jakości świetlówki
  • Trzeba zwracać uwagę na sposób mocowania