komunikat prasowy

Fortum zrealizuje największy projekt redukcji tlenków azotu

29 Lipiec 2010, 00:00

Przedmiotem kontraktu jest przystosowanie sześciu kotłów typu OP-650k pracujących w PKE S.A. Elektrowni Jaworzno III do standardów niższej emisji tlenków azotu.
Zdaniem Heikki Anderssona, wiceprezesa Power Division w Grupie Fortum, inwestycje prowadzone przez Południowy Koncern Energetyczny mają na celu redukcję emisji zanieczyszczeń oraz poprawę efektywności posiadanych zakładów zgodnie z unijnymi wymogami. – Fortum wysoko ocenia profesjonalne podejście i zaangażowanie całej Grupy Tauron oraz wchodzącego w jej skład PKE w kwestie ochrony środowiska, o czym świadczą znaczące inwestycje w projekty mające na celu redukcję szkodliwych emisji oraz poprawę efektywności instalacji. Kontrakt, który właśnie podpisaliśmy jest dla Fortum bardzo ważny. Z jednej strony przypieczętowuje naszą długoletnią współpracę, a z drugiej świadczy o utrzymującej się konkurencyjności naszych produktów – mówi Heikki Andersson.
Przypomina, że już w drugiej połowie lat 90. Fortum zainstalowało palniki niskoemisyjne w sześciu blokach Elektrowni Jaworzno III, które pracują do tej pory. – Palniki, które wraz z całą instalacją spalania, zostaną zainstalowane na mocy obecnego kontraktu, są urządzeniami nowej generacji. Pozwolą elektrowni spełnić bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące emisji tlenków azotu – podkreśla Heikki Andersson.
Satysfakcji z podpisania kontraktu nie kryje również Jan Kurp, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego. – Podpisanie kontraktu z konsorcjum Fortum i ZRE Katowice to kolejny punkt dużego programu ochrony środowiska, jaki od lat realizuje Południowy Koncern Energetyczny. W Elektrowni Jaworzno III, po budowie odsiarczalni i uporaniu się z problemem popiołu, przyszła kolej na inwestycje, które w znacznym stopniu ograniczą emisję tlenków azotu. Działania na rzecz środowiska wymagają od firm olbrzymich nakładów finansowych. Jednak o tym, że są to pieniądze dobrze wydane nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie chodzi tylko o konieczność wypełnienia wymogów emisyjnych stawianych przez Unię Europejską. Pragniemy także, by nasze środowisko było zdrowsze zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że tak jak dotychczas, nasza współpraca z firmami Fortum i ZRE będzie przebiegała profesjonalnie i wzorcowo, a kontrakt zostanie zrealizowany terminowo i solidnie – mówi Jan Kurp.
Fortum, jako dostawca nowoczesnych i ekologicznych technologii w branży energetycznej, jest obecny na polskim rynku od 15 lat. – W tym czasie dostarczyliśmy polskim klientom m.in. blok ciepłowniczy, instalacje odsiarczania spalin i instalacje spalania niskoemisyjnego na 18 kotłach energetycznych – wylicza Stanisław Borawski, manager ds. sprzedaży Fortum Power Solutions, pionu technicznego grupy Fortum. – Obecny kontrakt jest jednym z pierwszych, a do tego największym – pod względem wartości – jeśli chodzi o redukcję tlenków azotu w polskich elektrowniach – mówi Stanisław Borawski, który brał aktywny udział w przygotowaniu umowy pomiędzy Fortum a Południowym Koncernem Energetycznym.
Do przetargu wygranego przez konsorcjum Fortum Power and Heat Oy oraz ZRE Katowice S.A starowało 11 firm. Współpraca Fortum z firmą ZRE Katowice jest kontynuacją owocnej współpracy przy realizacji poprzednich projektów modernizacji układów spalania, których celem jest redukcja tlenków azotu metodami pierwotnymi. W ramach obecnego konsorcjum Fortum jest odpowiedzialne za rozwiązania technologiczne i dostawy podstawowych urządzeń, natomiast ZRE Katowice odpowiada za dostawy krajowe oraz wykona całość montażu.
Realizacja kontraktu rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w lutym 2016 r.

Więcej informacji udzielają:

Izabela Van den Bossche
Head of Communications
Fortum Power and Heat Polska
Tel: + 48 (22) 46 34 050
izabela [kropka] vandenbossche [małpa] fortum [kropka] com

Krzysztof Wojciechowski
Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
krzysztof [kropka] wojciechowski [małpa] fortum [kropka] com