komunikat prasowy

Fortum wspiera rozwój siatkówki w częstochowskich szkołach

19 Październik 2010, 00:00

Wspólna akcja klubu sportowego AZS Częstochowa i firmy energetycznej Fortum jest odpowiedzią na coraz mniejszy udział aktywności fizycznej w życiu młodych ludzi. „W dobie siedzącego trybu życia, każda wolna chwila przeznaczona na sport to inwestycja w przyszłość. Ważne, by dzieciaki miały alternatywę wobec komputerów czy telewizji” - podkreśla Konrad Pakosz, Prezes klubu AZS Częstochowa. – „Patrząc, jakie emocje budzą rozgrywki siatkarskie i ile tysięcy fanów przychodzi na mecze, jestem pewien, że ta dyscyplina zachęci młodych ludzi do aktywności” – dodaje.
Zajęcia siatkówki w wymiarze 4 godzin tygodniowo będą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 39 im. Marii Konopnickiej, Szkole Podstawowej nr 2a im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz w Zespole Szkół im. Gen. Wł. Andersa w Częstochowie. Treningi będą prowadzone przez kadrę nauczycielską przy aktywnym wsparciu sztabu trenerskiego oraz zawodników AZS Częstochowa. „AZS Częstochowa to na razie jedyny polski klub siatkarski, który od 1987 nieprzerwanie gra w ekstraklasie, a od 1989 roku występuje w europejskich pucharach. Chcemy podzielić się naszymi umiejętnościami i doświadczeniem z młodymi ludźmi, bo mamy nadzieję, ze to właśnie oni będą odnosić sportowe sukcesy w przyszłości” – mówi Ryszard Bosek, Mistrz Świata z 1974 i zdobywca tytułu Mistrza Olimpijskiego z 1976 roku oraz dyrektor sportowy AZS Częstochowa.
Strategicznym partnerem inicjatywy mającej na celu popularyzację aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży jest spółka Fortum Power and Heat Polska, która niedawno otworzyła w Częstochowie najnowocześniejszą i zarazem jedną z najbardziej zaawansowanych ekologicznie elektrociepłowni w Europie. „Nasze działania to nie tylko produkcja i dostarczanie ciepła oraz czystej energii dla regionu. Zależy nam również na współpracy ze społecznościami lokalnymi. Inwestując w rozwój młodzieży, inwestujemy w przyszłość. Wierzymy, że uczestnicząc w tej inicjatywie realizujemy nasze przewodnie hasło „Energia nowej generacji” – tłumaczy Izabela Van den Bossche, Dyrektor ds. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
W ramach prowadzonej akcji, Fortum będzie wspierać działania popularyzujące siatkówkę wśród młodzieży poprzez dofinansowanie zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę szkoleniową AZS. Dodatkowo, dla uczniów przeznaczone są bilety na mecze Plus Ligi w Częstochowie.
„Zaangażowanie się Fortum w tego typu przedsięwzięcie to kapitalna sprawa. Chciałbym zaczynać karierę właśnie teraz, bo gdy ja zaczynałem zawodowo grać w siatkówkę, dyscyplina ta nie była w Polsce tak popularna, jak obecnie. Mam nadzieję, że dzięki dalszej współpracy AZS Częstochowa z Fortum, w kolejnych latach do projektu dołączą kolejne szkoły” – mówi Dawid Murek, kapitan drużyny AZS Częstochowa.
To już kolejna inicjatywa fińskiego koncernu w ramach polityki zrównoważonego rozwoju. Fortum zaangażowane jest już w działania edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży częstochowskich szkół, mające na celu kształtowanie postaw proekologicznych.