komunikat prasowy

Dalsze inwestycje Fortum w Polsce: fiński koncern kupuje EC Zabrze i ZEC Bytom.

24 Listopad 2010, 00:00

Dzięki akwizycji zakładów w Zabrzu i Bytomiu Fortum Fortum Power and Heat Polska prawie dwukrotnie zwiększy produkcję energii elektrycznej, a także uzyska dostęp do drugiego, po warszawskim, największego rynku ciepła w Polsce. Górny Śląsk to 2,3 mln mieszkańców, skupionych w 21 miastach. „Cieszymy się, ze sfinalizowania transakcji, która daje nam możliwość rozwoju na tak dużym rynku. Obecnie będziemy się koncentrowali na zwiększeniu efektywności procesu produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w oparciu o istniejące aktywa. W przyszłości zaś chcemy tu wybudować nowe źródło, które dzięki zastosowaniu najnowszych technologii ograniczających emisję szkodliwych substancji przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego oraz pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w regionie” – mówi Per Langer, wiceprezes Grupy Fortum.
Zakup EC Zabrze i ZEC Bytom oraz planowane tam inwestycje w nowe moce to kolejny krok świadczący o konsekwentnej realizacji długofalowej strategii rozwoju fińskiego koncernu na polskim rynku elektroenergetycznym. We wrześniu br., firma Fortum uruchomiła elektrociepłownię w Częstochowie, w której wykorzystano najnowsze rozwiązania technologiczne i która jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku zakładów tego typu w kraju. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła 530 mln zł. W przygotowaniu jest również budowa dużo większego źródła we Wrocławiu. Koszt tej inwestycji szacowany jest z kolei na 1,2-1,6 miliarda zł, a ostateczna decyzja o rozpoczęciu budowy ma zapaść w pierwszej połowie przyszłego roku.
„Polska jest dla nas jest ważnym rynkiem, dlatego też właśnie tutaj intensyfikujemy ostatnio nasze działania. Inwestując w skojarzoną produkcję energii elektrycznej oraz ciepła konsekwentnie realizujemy przyjętą we wrześniu tego roku strategię rozwoju całej Grupy. Zrealizowany ostatnio projekt w Częstochowie oraz plany budowy nowych mocy na Górnym i Dolnym Śląsku to najlepszy dowód na to, że Fortum poważnie traktuje polski rynek i zgodnie z zapowiedziami, konsekwentnie dąży do umacniania na nim swojej pozycji ” – podsumowuje Per Langer.