komunikat prasowy

Dzięki grzejącym ławeczkom we Wrocławiu będzie cieplej

15 Listopad 2010, 00:00

Grzejące ławeczki, które pojawią się na terenie miasta Wrocław, będą zwieńczeniem konkursu „Ogrzejmy razem Wrocław”, organizowanego wspólnie przez Fortum i Gazetę Wyborczą pod patronatem Urzędu Miasta. Wrocławianie mają do dyspozycji 10 popularnych i uczęszczanych lokalizacji w centrum miasta, spośród których wybiorą 5, gdzie przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia staną grzejące ławeczki o nowoczesnym designie.
Pomysł na akcję zaczerpnięto ze Szwecji, gdzie Fortum było organizatorem podobnej inicjatywy: „Oświetlmy Sztokholm”. Mieszkańcy wybierali najciemniejsze miejsca Sztokholmu, które wymagały oświetlenia. – „Tamtejsza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością mieszkańców i zainspirowała nas do działań w Polsce. Grzejące ławeczki dla Wrocławia to nasz wkład w przestrzeń miejską, ale przede wszystkim sygnał dla mieszkańców, że jesteśmy z nimi nie tylko w domach, lecz także na ulicach w mroźne dni.” - mówi Izabela Van den Bossche, Dyrektor ds. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
Grzejąca ławka Fortum posiada funkcję grzewczą, a temperatura będzie się utrzymywać na poziomie 5-10 stopni C. Cała ławka będzie podświetlona delikatnym, ciepłym światłem LED. Sterowniki znajdujące się we wnętrzu ławki, w zależności od temperatury powietrza i pory dnia, będą kontrolować funkcje ogrzewania oraz oświetlenia i optymalizować pobór energii. Autorami minimalistycznego, eleganckiego projektu są młodzi, uhonorowani licznymi nagrodami, designerzy - Katarzyna i Wojciech Sokołowscy. „Stawiamy nie tylko na estetykę projektów, ale staramy się również szukać energooszczędnych rozwiązań z użyciem nowych technologii. W przypadku ławeczki Fortum wykorzystaliśmy aluminium, które lepiej przewodzi ciepło, ale również podlega w 100 proc. recyklingowi, co jest spójne z przyjaznym środowisku profilem Fortum” – tłumaczy Wojciech Sokołowski z firmy Sokka.
O wyborze miejsc przeznaczonych na grzejące ławeczki Fortum zdecydują Wrocławianie w ramach konkursu ogłoszonego na łamach Gazety Wyborczej. Głosy można oddawać za pośrednictwem sms-ów oraz kuponów konkursowych. Wycięty kupon należy złożyć w siedzibie Gazety Wyborczej przy pl. Solnym 2/3 w dni robocze w godz. 9-17, lub wysłać SMS na numer 70007 (koszt 0,61 zł z VAT) w dni robocze od godz. 6.00 do 15.00 o treści: GWWR. numer miejsca. Imię i nazwisko, np. GWWR.1.Jan Kowalski. Pierwsze tysiąc osób, które wezmą udział w głosowaniu, dostanie ogrzewacze do rąk ufundowane przez firmę Fortum. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 3 grudnia we wrocławskim wydaniu Gazety Wyborczej.
„Ogrzejmy razem Wrocław” to kolejna inicjatywa firmy Fortum adresowana do mieszkańców Wrocławia. Koncern na początku listopada zainicjował kampanię edukacyjną, mającą na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród Wrocławian. W ramach akcji 200 tyś mieszkańców otrzymało materiały edukacyjne pt. „10 złotych zasad Fortum”, które zachęcały do świadomego i efektywnego korzystania z ciepła i energii elektrycznej.