komunikat prasowy

Pierwsze grzejące ławki Fortum już na ulicach Wrocławia

22 Grudzień 2010, 00:00

Pomysł na akcję zaczerpnięto ze Szwecji, gdzie Fortum było organizatorem podobnej inicjatywy: „Oświetlmy Sztokholm”. Mieszkańcy wybierali najciemniejsze miejsca Sztokholmu, które wymagały oświetlenia. – „Tamtejsza inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością mieszkańców i zainspirowała nas do działań w Polsce. Grzejące ławeczki dla Wrocławia to nasz wkład w przestrzeń miejską, ale przede wszystkim sygnał dla mieszkańców, że jesteśmy z nimi nie tylko w domach, lecz także na ulicach w mroźne dni. Dzięki swojej funkcji grzewczej, bezpośrednio nawiązującej do hasła Fortum „Dajemy Ci ciepło”, ławka ma służyć mieszkańcom miasta podczas ich zimowych spacerów.” - mówi Izabela Van den Bossche, Dyrektor ds. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
Projektanci ławki – Katarzyna i Wojciech Sokołowscy z firmy Sokka zadbali, aby konstrukcja łączyła estetykę z funkcjonalnością, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów i technologii, które w minimalnym stopniu wpływają na środowisko. Ławki Fortum zostały wykonane z aluminium podlegającego w 100 proc. recyklingowi oraz wyposażone w ciepłe oświetlenie LED-owe, stanowiące źródło światła o niskim poborze energii. „Pierwotnie projekt zakładał maksymalny pobór mocy na poziomie 2 kW, ale dzięki zastosowanej technologii udało nam się go zmniejszyć ponad siedmiokrotnie. Kształtuje się on na poziomie 300 kW, co oznacza, że nasza ławka pobiera czterokrotnie mniej prądu niż żelazko. – podsumowuje Katarzyna Sokołowska z firmy Sokka. Dodatkowo we wnętrzu ławki zamontowane są sterowniki, które w zależności od temperatury powietrza i pory dnia, kontrolują funkcje ogrzewania i tym samym optymalizują pobór energii. Temperaturę ławki podczas zimy można ustawić na poziomie nawet 20˚C.
Grzejące ławki staną na ulicach Wrocławia w pięciu lokalizacjach, które zostały wyłonione w ramach konkursu zorganizowanego przez Fortum wspólnie z Gazetą Wyborczą Wrocław. Z dziesięciu zaproponowanych lokalizacji, Wrocławianie wybrali pięć, które ich zdaniem wymagały ogrzania. To już kolejny projekt Fortum mający na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w działania, które mają zwrócić uwagę na racjonalne gospodarowanie ciepłem i energią. „Chętnie inicjujemy akcje, które z jednej strony są spójne z naszą strategią zrównoważonego rozwoju, a z drugiej strony dają szansę realizacji ciekawych i nowatorskich projektów. Mamy nadzieję, że grzejące ławeczki na stałe wpiszą się w krajobraz Wrocławia” – mówi Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.
Mieszkańców Wrocławia czeka przed Świętami jeszcze jedna atrakcja. W czwartek, 23 grudnia, w godzinach 11-15 wszyscy chętni będą mogli nagrać świąteczne wideo-życzenia przy grzejącej ławeczce Fortum, na rogu ulic Teatralnej i Świdnickiej. Wideo-życzenia będą później emitowane na serwisie youtube.pl.
Oto lokalizacje, gdzie już wkrótce Wrocławianie będą mogli usiąść na grzejących ławkach Fortum:

  • Plac Jana Pawła II, przy fontannie
  • Plac Dominikański, przed Galerią Dominikańską, przy przejściu dla pieszych
  • Wyspa Słodowa, naprzeciw Uniwersytetu
  • Promenada, na rogu ul. Teatralnej i Świdnickiej, naprzeciw hotelu Monopol
  • Park Południowy, przy pomniku Chopina


***
Informacje o projektantach:
Rodzeństwo Katarzyna i Wojciech Sokołowscy, firma Sokka.
Laureaci licznych prestiżowych międzynarodowych nagród m.in. Opus Design, International Design, Henkel Design Award, Hettich Design. Autorzy nowatorskich projektów np. obudowy robota kardiochirurgicznego, prototypu samochodu sportowego Ferrari 595 Dayton, czy ekologicznych opakowań biopolimerowych. Działają zgodnie z hasłem: „design, nature, technology”. Ich projekty to połączenie estetyki i funkcjonalności z wykorzystaniem materiałów i technologii, które nie szkodzą środowisku.
www.sokka.pl